Yunanistan’da Enflasyon en çok yoksulları vuruyor

Yunanistan’da Enflasyon en çok yoksulları vuruyor

Hanelerin en yoksul yüzde 10’unun, 2019 ile Şubat 2024 arasında gıda ve enerji tüketimini sabit tutmak için harcamalarını yüzde 16’dan fazla artırmak zorunda kalması gerekecekti. En zengin yüzde 10 için aynı rakam yüzde 6’nın altında.

Hesaplama, Atina Üniversitesi İktisadi Bilimler Bölümü profesörü Georgia Kaplanoglou tarafından enflasyonun hane bütçesi üzerindeki etkisi üzerine yürütülen araştırmanın sonucudur.

Araştırması herkesin zaten bildiği gerçeği doğruluyor: Enflasyon en zenginlerden çok en yoksulların sırtına biniyor ve eşitsizliği daha da artırıyor. Bu gerçeklik, Food Pass gibi kuponların bonus politikasıyla hafifletilse de ortadan kaldırılamaz. Kaplanoglou’nun hesaplamalarına göre Food Pass, 2023’te verilen toplam altı ay boyunca aylık 52 avroya karşılık gelirken, gelir dağılımının ortasında iki çocuklu bir ailenin yılda yaklaşık 1.500 avroya (veya ayda 125 avroya) ihtiyacı olacak. ) gıda tüketimini sabit tutmak için.

Tüketicilerin satın aldıkları miktarı kestiklerini, besin değeri düşük gıdalara yöneldiklerini ve kalite yerine fiyata dayalı alışveriş yaptıklarını gösteren son araştırmalara değiniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM