Zorunlu olarak birlikte yaşama

Zorunlu olarak birlikte yaşama

Pek çok genç, öğrenci ve evli olmayan kişi, birçoğu için bağımsız olma çabalarında aşılmaz bir engel olan barınma masraflarını azaltmak için birlikte yaşamaya yöneliyor.

Özellikle birçok öğrenciden kalacak yer aramasının isteneceği bu dönemde, gider paylaşımı önemli bir cazibe olduğundan birlikte yaşama çözümü ideal görünmektedir.

Eurostat’a göre Mart 2023’te sona eren 12 aylık dönemde Yunanistan’da kira fiyatları yıllık %10,4 arttı. Bu, 2008’den bu yana kaydedilen en büyük yıllık artış.

MyRoomie uygulamasının kurucusu ve CEO’su Dominikos Pritis’in açıkladığı gibi, “Yurt dışında birlikte yaşama çok yaygın olsa da, gördüğümüz gibi göreceli bir talep olmasına rağmen, Yunanistan’da bu tür şeyler aynı ölçüde olmuyor. Faizdeki artışın nedenleri temelde ekonomik” diyor Pritis. Dijital platform, birlikte yaşamaya ilgi duyanların talebini, bir mülkte yaşayan ve masrafları paylaşmak için bir oda arkadaşı bulmak isteyenlerin arzıyla eşleştirmeye çalışıyor.

Pritis’e göre, platformun kısa geçmişine rağmen bugüne kadar 5.100 kayıtlı kullanıcısı bulunurken, 1.500 emlak ilanına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda, platform şu anda emlak ofisleriyle işbirliği yaparak mülk arzını güçlendirmeye çalışıyor.

Şimdiye kadar platform üzerinden 90 oda arkadaşı sözleşmesi yapıldı yani toplam 180 kişi ev arkadaşı bulmayı başardı. MyRoomie, Yunanistan ve Polonya’da faaliyet gösteriyor ve dokuz Avrupa ülkesine daha yayılmayı planlıyor.

Yiannis PG, 39 yaşında, geliştirici, 2021-2022’de Exarchia’da bir apartman dairesinde bir yıl birlikte yaşadı. Kendisinin de belirttiği gibi, “Olabilecek sorunlara rağmen bu deneyim hoştu. Pek çok ortak ilgi alanımız olduğu ve ortak projelerde yer aldığımız için aynı zamanda en yaratıcı olduğum dönemlerden biriydi. Asıl sorunumuz, alanın ihtiyaçlarımız için çok küçük olmasıydı, bunun sonucunda tamamen önemsiz şeyler üzerinde birçok mikro çatışma yaşadık.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM