2016 darbe girişiminde ABD papazı Andrew Brunson için müebbet istiyor

2016 darbe girişiminde ABD papazı Andrew Brunson için müebbet istiyor

Doğan Haber Ajansı’nın yaptığı açıklamada, Türk savcısının 13 Mart’ta Amerikalı papaz Andrew Brunson’u Temmuz 2016 darbe girişimi ile ilgili iddialar üzerine ömür boyu hapis cezasına çarptırması talep ettiği bildirildi.

Ege Bölgesi’ndeki savcı, darbe girişiminin arkasında bulunmakla suçlanan Brunson’u “terörist grubun üyesi ve yöneticisi” olmakla suçladı.

Türkiye, darbeye teşebbüs için ABD merkezli İslami vaiz Fethullah Gülen’in ağını suçluyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson geçen ay Türkiye’yi ziyareti sırasında Brunson’ın serbest bırakılmasını istedi.

Tillerson, Temmuz 2016’dan bu yana yürürlükte olan acil durum kuralına atıfta bulunarak, “Acil durum altında tutuklanan ABD vatandaşlarına karşı davalarla ilgili ciddi endişelerimiz var” dedi.

“Türkiye’ye haksız olarak tutuklandığına inandığımız Papaz Andrew Brunson ve diğer ABD vatandaşlarını serbest bırakmaya çağırıyoruz.”

Washington ve Ankara, ABD’nin, yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) bağlı bir terör örgütü olarak gördüğü Suriye Kürt Halkı Koruma Birlikleri’ne (YPG) ABD’nin desteğini ve Türkiye’nin Gülen’in iadesi.

Tillerson’un geçen ay Ankara’ya yaptığı ziyareti takiben, iki ülke ilişkilerini düzeltmek için ortak çalışma grupları oluşturdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM