AB kurumu, Yunan demiryolu iletişiminin ilkel durumu nedeniyle alarma geçti

AB kurumu, Yunan demiryolu iletişiminin ilkel durumu nedeniyle alarma geçti

Avrupa Birliği Demiryolları Ajansı (ERA), geçen yıl Yunanistan’ın orta kesimindeki Tempe’de meydana gelen ve 57 kişinin ölümüne yol açan ölümcül tren kazasının ardından, Yunanistan’ın demiryolu ağından sorumlu çeşitli kurumlara güvenlik standartlarının ve protokollerinin iyileştirilmesi için acil tavsiyeler gönderdi.

Diğerlerinin yanı sıra Yunanistan Demiryolu Düzenleme Otoritesi (RAS), Yunan Demiryolları Organizasyonu (OSE), İtalya’ya ait işletmeci Hellenic Train ve Ulaştırma Bakanlığı’na yönelik olan AB kurumunun tavsiyeleri esas olarak istasyon şefleri ve sürücüler arasında daha karmaşık iletişim protokollerinin geliştirilmesine ilişkindir. Bu iletişimler için kullanılan teknolojinin iyileştirilmesi. Özellikle, ulusal demiryolu sistemi genelinde GSM-R radyo iletişim sisteminin derhal kurulmasını teşvik etmektedir.

Bu tavsiyeler, Tempe kazasına ilişkin soruşturmasını bir yılı aşkın bir gecikmeyle 15 Mart’ta başlatan Yunanistan Ulusal Havacılık ve Demiryolu Kazaları Araştırma Örgütü (EODASAAM) tarafından da destekleniyor. Bunlar, tutanakları kamuya açıklanmış olan komitenin 7 Haziran’daki toplantısından kaynaklanıyor. ERA’nın soruşturmayı yürüten EODASAAM komitesinde iki üyenin bulunduğu kaydedildi. 

ERA ve EODASAAM, “Tempe kazasına ilişkin kapsamlı soruşturma halen devam ediyor olsa da, bu acil durum tavsiyesinin yayınlanmasını haklı çıkaracak yeterli kanıt toplanmıştır” dedi.

“Güvenlikle ilgili mesajların iletilmesinde yapı (örneğin, muhatapların ve konumların doğru tanımlanması), metodoloji (örneğin, okuma, hataların düzeltilmesi) ve uluslararası düzeyde üzerinde anlaşmaya varılan terminoloji ve iletişim kurallarının kullanımı eksiktir” dediler.

Geçen yıl yaşanan, bir yolcu treni ile bir yük treninin zıt yönlerde giderken aynı hatta yöneldiği felaketin başlıca suçlularından birinin kötü iletişim olduğuna inanılıyor. Ayrıca bu yılın Mart ayında Atina’nın Acharnes istasyonunda meydana gelen neredeyse başka bir ciddi olayın da sorumlusu olarak görülüyorlar.

Yunanistan’ın demiryolu sistemindeki iletişimin ilkel durumunu gösteren ERA ve EODASAAM, açık kanal VHF telsizlerinin yaygın kullanımına dikkat çekti.

“İstasyon şefi ile şoförler arasında güvenlikle ilgili iletişimin kalıcı bir aracı olarak aynı telsizin kullanılması (…) yoğun telsiz iletişimi nedeniyle önemli mesajların görüşmede kesintiye uğramasına veya net olarak alınamamasına neden oluyor” dediler.

Bu bulgular hakkında yorum yapan OSE’den bir yetkili, Yunanistan’da bir GSM-R sistemi olmasına rağmen, trenlerin anten ağı yoluyla yapılan iletişim yayınlarını almak için gerekli radyo terminalleriyle donatılmaması nedeniyle bu sistemin çalışmadığını belirtti. Kurulmuş.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, “Bazı trenlerde bu özellikler var, bazılarında yok” dedi.

EODASAAM, geçen yıl Tempe’de meydana gelen kazayı araştıran birkaç kurumdan sadece biri. Şu ana kadar yapılan araştırmaların hiçbiri somut sonuç vermedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM