ABD’li General Nükleer Silah Sorusuna Sert Yanıt Verdi

ABD’li General Nükleer Silah Sorusuna Sert Yanıt Verdi

Amerika Birleşik Devletleri Stratejik Kuvvetler Komutanı Htyen, son dönemlerde gündemde olan nükleer silah kullanımı ile ilgili Başkan Trump’un nükleer silah kullanma talebinin yasal olmayacağını ve kendisinin ABD Başkanı Donald Trump’a böyle bir durumda karşı çıkacağını Kanada ülkesinde düzenlenen Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu’nda söyledi.

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumunda ABD’li komutana yöneltilen Başkan Donald Trump’un yasal olmayan bir biçimde nükleer silah kullanma ihtimaline karşı nasıl davranırsınız sorusuna; Orgeneral John Hyten şöyle cevap verdi.

“Bazıları aptal olduğumuzu zannediyor. Biz aptal insanlar değiliz. Bunlar hakkında çok düşünüyoruz. Bu sorumluluğunuz ise bunu nasıl düşünmezsiniz ki?” cümlesi ile soruyu yanıtladı.

Orgeneral John Hyten kimyasal silahların kullanılması ile ilgili prosedürleri anlatarak sözlerine STRATCOM komutanı olarak Başkan Donald Trump’a tavsiyede bulunuru o bana ne yapacağımı söyler yanıtını verdi.

Stratejik Kuvvetler Komutanı John Hyten, şöyle devam etti:

“Eğer kararı yasa dışı ise ne olacak? Ben şunu diyeceğim “Sayın Başkan bu yasa dışıdır. Ve ne olacağını tahmin edin? O da bana yasal olanın ne olduğunu soracak ve duruma göre karışık kabiliyetlerimizden seçeneklerle karşılık vereceğiz. İş bu şekilde yürüyor. O kadar karmaşık değil.”

Yasa dışı bir karar vermenin karşılığının olacağını ifade eden ABD’li komutan, yanlış karar verenin cezasını çekeceğini öne sürdü.

Kuzey Kore ile ABD arasındaki tansiyon yükseldikçe Kongre’de Trump yönetiminin nükleer bir girişimde bulunma ihtimaline karşı tartışmalar yaşanıyor. Aralarında Cumhuriyetçilerin de bulunduğu bir grup kongre üyesi ve senatör, Trump’ın nükleer kullanma yetkilerine sınırlama getirmek üzere bir yasa çıkarılmasını talep ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM