Rusya’dan PYD Sorusuna Yanıt Geldi

Rusya’dan PYD Sorusuna Yanıt Geldi

Suriye Ulusal Diyalog kongresine Terör örgütü PYD/PKK’nın katılma talebiyle bir anda gündeme oturan PYD kongreye davet edilecekmi sorusu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk yetkililerin tepkileri sonucu oluşan tablo gazeteciler tarafından  Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuri Uşakov’a soruldu.

Rusya Devlet Başkan yardımcısı soruya ilişkin cevabı Rusya Lideri Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Soçi görüşmesi sonrası belirleneceği açıklandı.

Gazeteciler bir diğer sorusu Suriye Ulusal Diyalog kongre tarihi ile ilgili olarakta Rusya Devlet Başkan Yardımcısı “Hayır, belirlenmedi” yanıtını verdi.

PYD’NİN KONGRE TALEBİ SOÇİ’DE GÖRÜŞÜLECEK

Terör örgütü PYD’nin kongre’ye katılma talebini değerlendiren Rusya Başkan yardımcısı sözlerine şöyle devam etti İran, Türkiye ve Rusya liderlerinin katılımıyla 22 Ekim Çarşamba günü Soçi şehrinde gerçekleşecek olan görüşmede ele alınacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Soçi görüşmesinde tüm bunların konuşacağını dile getiren Uşakov, Suriye’de istikrar konusunun görüşüleceği zirvede askeri yetkililerinde katılacağı bilgisini verdi.

EN SIKINTILI KONU PYD DAVETİ

Soçi Şehrinde gerçekleşecek olan 3’lü zirvenin en sıkıntılı konusu, Rusya’nın Türkiye’nin PKK’nın uzantısı saydığı PYD’nin soruna çözüm için bir yıldır sürdürülen Astana görüşmelerine dahil etmek istemesi. Rusya bu kapsamda öncelikle PYD’nin de katılımıyla ‘Suriye Diyalog Kongresi‘ toplamak istediğini açıklamıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM