ABD’nin Yunanistan’a askeri yardımı engellendi

ABD’nin Yunanistan’a askeri yardımı engellendi

Pazartesi günü bildirildiği üzere, ABD’nin Blinken paketi olarak adlandırılan Yunanistan’a askeri yardımı, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin yüksek yenileme maliyetleri nedeniyle ABD stoklarındaki silah sistemlerinin çoğunu kabul etmeyi reddetmesi nedeniyle bir engelle karşılaştı.

Yunan Donanması, ABD tarafından teklif edilen dört LCS fırkateynini, eski versiyonlar oldukları ve operasyonel hale getirilmeleri için önemli kaynaklar gerektirecekleri için reddetmeye karar verdi. Benzer şekilde, ABD Ordusu ve BAE Systems stoklarındaki 164 Bradley IFV, yenileme için gereken önemli yatırımlar nedeniyle Yunan Ordusu tarafından reddedildi.

Ayrıca, Yunan Hava Kuvvetleri’nin C-130-H’yi kabul etmesi pek olası görünmüyor; zira uçuşa elverişli hale gelmeleri için çok fazla kaynağa ihtiyaç duyacaklar.

Blinken paketinin sorunsuz tamamlanması beklenen tek kısmı 20 F-35 savaş uçağının satın alınması. Atina’nın Constellation fırkateyn programına katılıp katılmayacağı da henüz belli değil.

Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana Washington, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını önceliklendirdi ve bu durum, stoklarından diğer müttefiklerinin ihtiyaçlarını karşılamasını zorlaştırdı. Sonuç olarak, Yunan ve Amerikan tarafları arasındaki müzakereler durgunlaştı ve Atina, bazı daha az taşınabilir silah sistemleri konusunda tavizler elde etmeye çalıştı. 

Ocak ayında, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’e Washington’ın Yunanistan’a F-35 savaş uçaklarının satışını onayladığını bildiren bir mektup gönderdi. Mektupta ayrıca Yunanistan’a verilebilecek ABD stoklarındaki ek silah sistemleri de yer aldı. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM