Agung Yanardağı 53 Yıl Sonra Yeniden Faaliyete Geçti

Agung Yanardağı 53 Yıl Sonra Yeniden Faaliyete Geçti

En Son 54 yıl önce harekete geçen Endonezya’da bulunan Bali adasındaki 2000 metrelik Agung Dağı yeniden faaliyete geçti. 1963 Yılındaki patlamada 1000 kusur kişinin hayatını kaybettiği turistik bölgedeki patlama için  Bölgesel Afet Yönetim Kurumu tarafından Agung Dağı’nın yeniden faaliyete geçmesine ilişkin olarak yapılan açıklamada, kül tabakasının yaklaşık olarak 7,5 km yüksekliğe ulaştığını açıkladı. Yanardağdaki ilk patlama Cumartesi günü gerçekleşirken faaliyetin halen devam ettiği belirtildi.

Agung Yanardağı’nın yeniden faaliyete geçmesi üzerine Endonezya’nın Bali Adası’nda en üst seviyede alarm verildi. Bali’deki havalimanı uçuşlara kapatıldı.

Afet Yönetimi Ajansı bölgedeki 224 noktadan tahliye yapılmasını tavsiye etti. Ajans Agung Dağı’nın 5 ile 7,5 km civarında herhangi bir açık hava etkinliğinin yapılmaması gerektiğini belirtti. Öte yandan Endonezya’da en az 14 uçuş iptal edilirken 5 bin 500’den fazla yolcu mağdur duruma düştü. Birçok kurum Bali çevresinde uçuşlar için en üst düzey havacılık uyarısı yayınlandı.

Aylardır sesler çıkartan Agung Yanardağı, son bir haftadır faaliyet göstermeye başladı ve ilk defa bugün magma içeren bir patlama gerçekleştirdi. Bununla birlikte Agung Yanardağı’nın 1963’ten beri ilk defa patlama göstermesi ilk kez uyanması anlamına gelmiyor. Bali’deki dağ en son 5 yıl önce uyanmıştı ancak patlama olmamıştı. Öte yandan bu patlamayla birlikte tahliye 140 bin kişi tahliye edildi.

Endonezya’nın Bali Adası’nda Agung Yanardağı’nın kuvvetli bir şekilde kül püskürtmesinin devam etmesi üzerine en üst seviyede alarm verildi.

Ulusal Afet Yönetim Ajansından yapılan (BNPB) açıklamada, Agung Yanardağı’ndan püsküren kül ve Dumanın 6 bin metre yüksekliğe ulaştığı belirtilerek, büyük bir patlama tehlikesine karşılık bölgede en üst seviyede alarm durumuna geçildiği bildirildi.

Açıklamada, bölgede hava trafiğinin olumsuzluk etkilenmesi üzerine Lombok’taki havalimanının ardından, Bali’deki havalimanının da geçici süreyle uçuşlara kapatıldığı kaydedildi.

Öte yandan ertelenen uçuşlar nedeniyle binlerce yolcu mağdur oldu.

Agung Yanardağı, geçen haftanın ardından dün yeniden kül ve duman püskürtmeye başlamıştı. Eylül ayında yanardağın faaliyete geçmesinin ardından alarm durumu belli bir süre en üst seviyeye çıkarılmış ve büyük bir patlama riskine karşılık bölgeden yaklaşık 130 bin kişi tahliye edilmişti.

Ülkenin en çok turist alan bölgesi Bali Adası’ndaki Agung Yanardağı en son 1963’te patlamış, olayda yaklaşık bin 100 kişi hayatını kaybetmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM