Amerika Lideri Trump Yüz Binlerce İnsanı Zora Soktu

Amerika Lideri Trump Yüz Binlerce İnsanı Zora Soktu

Amerika Lideri Donald Trump tarafından alınan yeni bir karar doğrultusunda 17 yıl önce orta Amerika ülkesi El Salvador’da yaşanan deprem sonrası koruma statüsü, yaşama ve çalışma izni verilen yüzbinlerce insanın oturum izinlerini iptal etti. Alınan karar doğrultusunda yaklaşık 200 bin göçmen 18 ay içinde Amerika’da kalma yöntemi bulamazsa sınır dışı edilecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Lider Donald Trump, ABD’de 2001 yılından bugüne yaşama ve çalışma izni olan ortalama 200 bin göçmenin oturum izinlerini iptal etme kararı aldı.

El salvadorlulara, 2001’de ülkede büyük felaket yaratan deprem felaketinin ardından geçici koruma statüsü altında oturum izni verilmişti.

El salvadorlular’a, ülkede yasal yollardan duracak başka bir metot bulamadıkları takdirde gelecek yıla dek ülkeyi terk etmeleri söylendi.

El salvadorlular’ın binden fazla ferdin ölümüne yol açan depremden sonra aldıkları ve ortalama 20 sene süren koruma statüsü, bugün bitiyordu.

Trump yönetimi dört ay önce de selefi barack obama döneminde, latin amerikalı kaçak genç göçmenlerin sınırdışı edilmesini önlemek için konulmuş olan programa son vereceğini açıklamıştı.

Iç güvenlik bakanlığı, el salvadorlular’a sağlanan korumanın 9 eylül 2019’a dek süreceğini açıkladı.

Açıklamada “2001 depreminin peşinden oluşan koşullar artık yok. Dolayısıyla koruma statüsüne son verilmesi gerekiyor” denildi.

Göçmenler geçen ay kurultay binasının önünde fiil yapmıştı.

En fazla kimler etkilenecek?

Korumanın sona ermesiyle ABD genelinde yaşayan ortalama 200 bin el salvadorlu sınır dışı edilme yada ailelerinden ayrılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Ek olarak, bu kişiylerin sayıları yaklaşık 200 bini kabul eden ABD doğumlu çocukları da sınırdışı edilme riskiyle yüz yüze kalacak.

Koruma statüsü bulunan el salvadorluların büyük kısmı california, teksas ve başşehir washington’da yaşıyor.

Göç araştırmaları merkezine gore, 135 bin hanede yaşayan bu el salvadorlular’ın dörtte biri de oturdukları evin sahibi ve ayrıca;

– % 88’i iş gücüne katılıyor

– % 10’u kendi işinin sahibi

– % 10’u Amerika yurttaşlarıyla evli

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM