Anket, ND’ye Syriza karşısında 7 puanlık üstünlük sağlıyor

Anket, ND’ye Syriza karşısında 7 puanlık üstünlük sağlıyor

21 Mayıs seçimlerinden 9 gün önce Cuma günü yayınlanan yeni bir kamuoyu yoklaması, iktidardaki Yeni Demokrasi’nin ana muhalefet Syriza’ya oy verme niyetinde 7 puan önde olduğunu gösteriyor.

Mega TV kanalı tarafından yaptırılan araştırma şirketi Metron Analysis tarafından yapılan ankette, yanıt verenlerin %31,1’i Yeni Demokrasi’ye oy vereceğini söylerken, %24,1’i Syriza’yı seçeceklerini söyledi. Sosyalist PASOK %8,9 ile üçüncü, ardından %6,3 ile Komünist Parti (KKE) geliyor.

Bir önceki Metron Analysis anketinde, Yeni Demokrasi Syriza’ya yüzde 6,3 puanla (%29,3’e yüzde 23), PASOK yüzde 8,9’a ve KKE yüzde 5,5’e liderlik etti.

Metron Analysis, bozuk ve boş oy pusulaları hariç gerçek oyların şu şekilde olacağını tahmin ediyor: Yeni Demokrasi %36,2 ve 300 üyeli Parlamentoda 121 milletvekili; Syriza %28.0 (94 milletvekili); PASOK %10,3 (34); KKE %7,4 (25); solcu MeRa25 %4,4 (15); ve sağcı milliyetçi Greek Solution %3,3 (11).

İktidar partisini onaylamayanların sayısı, %54’e karşı %38’le daha fazla, ancak Syriza’nın durumu daha kötü (%73’e %21).

Koalisyon hükümetini mi yoksa tek parti hükümetini mi tercih ettikleri sorulduğunda, seçmenlerin %50’si tek parti hükümetini tercih ederken, koalisyonu tercih edenlerin %47’si ikiye bölünmüş durumda.

Hiçbir partinin tek başına meclis çoğunluğunu kazanması beklenmiyor, ancak kamuoyu yoklamasının sonuçları doğru çıkarsa Yeni Demokrasi/PASOK koalisyonu mümkün olabilir. Başbakan Kyriakos Miçotakis, Temmuz ayında farklı bir seçim sistemi altında yapılacak ikinci bir seçimin Yeni Demokrasiye çoğunluğu vereceğini umarak tek başına iktidar tercihini açıkça ortaya koydu.

Ülkenin doğru yönde ilerleyip ilerlemediği sorulduğunda, yanıt verenlerin %54’ü hayır, %39’u evet yanıtını verdi. Metron Analysis tarafından Mart ayı başında yapılan bir ankette, 28 Şubat’ta iki trenin çarpışması sonucu 57 kişinin öldüğü demiryolu felaketinden sonra, %68’i hayır, %26’sı evet yanıtını verdi.

Metron Analysis, anketin şimdiye kadarki en büyük anket olan 2.105 kişilik bir örneklem kullanılarak yapıldığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM