PM, Kuzey Ege 2030 kalkınma planını sunuyor

PM, Kuzey Ege 2030 kalkınma planını sunuyor

2030 yılına kadar Kuzey Ege kalkınma programı, Cuma sabahı Midilli adasında Başbakan Kyriakos Mitsotakis tarafından açıklandı.

Mitsotakis’in en büyüğü Sakız Adası, Limnos, Midilli ve Samos’u içeren Kuzey Ege adalarındaki yol, liman ve havaalanı altyapısının iyileştirilmesini hedefleyeceğini söylediği projede 1,9 milyar avro bütçeli 340’ın üzerinde proje ve müdahale yer alıyor.

Başbakan, göç merkezleri için 200 milyon avroyu da içerecek olan göç ve güvenliğin de bir öncelik olduğunu söyledi. Mitsotakis, bölge sakinlerine doğal afetler için de tazminat ödeneceğini, daha fazla öğretmenin işe alınacağını ve Midilli, Sakız Adası ve Sisam’daki Midilli’deki hastanelerin iyileştirilip genişletileceğini söyledi.

Diğer projeler arasında Midilli’deki Tsiknias Barajı ve Sakız Adası’ndaki Koris Gefyri Barajı’nın inşaatı, enerji altyapısının iyileştirilmesine yönelik elektrik projeleri, atık yönetimi projeleri ve altı araştırma kurumunun finansmanı yer alıyor.

Tarımsal gıda ile ilgili yatırımlar için 14,8 milyon Avro ve turizm yatırımlarının desteklenmesi için 36,03 milyon Avro öngörülen yeni kalkınma yasasıyla özel yatırımlar da kolaylaştırılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM