Anketlerin teşvik ettiği değişiklik hamlesi

Anketlerin teşvik ettiği değişiklik hamlesi

Zaferle sonuçlanan yeniden seçimden sadece yedi ay sonra, Başbakan Kyriakos Mitsotakis geçtiğimiz Çarşamba günü “düzeltici hamleler” yaparak ilerledi; kamuoyu yoklamaları, kamu güvenliğinin artan fiyatlardan sonra vatandaşların ikinci en büyük endişesi olduğunu gösterdi.

Hükümet, kamuoyu tarafından da bir dereceye kadar kabul edilen artan yaşam pahalılığına çözüm bulmak için hamleler yaparken, iktidardaki Yeni Demokrasi’nin uzun zamandır savunduğu güvenlik meselesinin, hükümetin sonunu getirebileceğine dair endişeler artmaya başladı. .

Bir hükümet kaynağı Kathimerini’ye, başbakanın ilgili bakanlıkta değişiklik yapacağı konusunda “Sonra zar atıldı” dedi ve Mitsotakis’in daha fazla gecikme olmaması gerektiğine karar verdiğini kaydetti. 

Kaynaklar, başbakanın tamamen Vatandaşı Koruma Bakanlığı’nın sorumlu olduğuna inanmadığını vurguladı. Ancak art arda gelen operasyonel hatalar kaçınılmaz olarak suçu doğrudan siyasi liderliğe yüklüyor.

Bu operasyonel hataların ilk ve en önemli göstergesi, Ağustos ayında AEK Atina ile Dinamo Zagreb arasındaki Avrupa futbol elemeleri için düzinelerce Hırvat holiganın engelsiz bir şekilde Yunanistan’ın başkentine inmesiydi ve bu durum sonuçta Michalis Katsouris’in taraftar sırasında ölümüne yol açmıştı. çatışmalar.

Hükümet kaynakları, o zamanki bakan Giannis Oikonomou’nun göreve yeni gelmemiş olsaydı “hemen orada gitmiş olacağını” söyledi. Ancak tek aksaklık holigan çatışmaları değildi, çünkü Vatandaşı Koruma Bakanlığı birçok konuda düzensiz görünüyordu.

Sorunlar iki polis memurunun ölümüyle doruğa ulaştı; biri Pire yakınlarındaki Rentis’te bir voleybol maçı sırasında bir holigan tarafından atılan deniz işaret fişeğiyle vurulduktan sonra, diğeri yine Pire yakınlarındaki Schisto’da bir araba kovalamacası sırasında. Her iki olay da polis teşkilatı içinde öfkeye neden oldu.

Vatandaşları Koruma Bakanlığı’nın liderliği, güvenliği çözülemez bir sorun olarak gören kamuoyuyla olan savaşı kaçınılmaz olarak kaybediyordu. Aynı zamanda, polis memuru Giorgos Liggeridis’in alev nedeniyle ölmesi üzerine, kendisini savunmasız hissettiği mesajını veren polis gücünün güvenini de kaybediyordu.

Üst düzey bir hükümet yetkilisi, “Yeni Demokrasi hükümeti hiçbir zaman üniformalı subayların güvenini kaybetmedi” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM