BAE, normal ilişkilere doğru yeni bir adımda İsrail’i boykot etti

BAE, normal ilişkilere doğru yeni bir adımda İsrail’i boykot etti

BAE’nin devlet haber ajansının 29 Ağustos tarihli haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri başkanı İsrail’e karşı bir ekonomik boykotu kaldırdı ve ülkeler arasında ticaret ve mali anlaşmalara normal bağlar için bir başka önemli adımda izin verdi .

İsrail ve BAE, 13 Ağustos’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın aracılık ettiği ve Ortadoğu siyasetinin düzenini Filistin meselesinden İran’la mücadeleye kadar yeniden şekillendiren bir anlaşmada diplomatik ilişkileri normalleştireceklerini söyledi.

WAM haber ajansı, Cumhurbaşkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın “BAE’nin İsrail ile diplomatik ve ticari işbirliğini genişletme çabalarının bir parçası olarak bir boykot yasasını kaldıran bir kararname çıkardığını, ekonomik büyümeyi teşvik ederek ve teknolojik yeniliği teşvik ederek ikili ilişkilere yol açtığını” söyledi.

Duyuru, İsrail bayraklı havayolu El Al Israel Airlines Ltd’nin ülkenin Tel Aviv’in Ben Gurion Havaalanı ile BAE’nin başkenti Abu Dabi arasındaki ilk direkt uçuşunu gerçekleştirmeye hazırlandığı sırada geldi.

ABD’li bir yetkili, İsrail hükümetinden bir heyet ve kıdemli danışmanı Jared Kushner da dahil olmak üzere Trump’ın üst düzey yardımcılarının 31 Ağustos’ta uçakla seyahat edeceğini söyledi.

13 Ağustos anlaşması resmi olarak imzalanmadan önce, büyükelçiliklerin açılması, ticaret ve seyahat bağlantıları gibi konularda ayrıntılar üzerinde anlaşmaya varılmalıdır.

Tel Aviv’de İsrail Tarım Bakanı Alon Schuster, İsrail’in çölde tuzdan arındırma ve mahsul ekimi gibi petrol zengini Körfez ülkelerinin gıda güvenliğini iyileştirmeye yardımcı olabilecek potansiyel ortak projeler üzerinde çalıştığını söyledi.

Cuma günü yerel bir radyo istasyonuna verdiği röportajda, “Onların parası ve deneyimlerimizle uzun bir yol kat edebiliriz.” “Bizim işimiz bu fantastik ruh halinin gerçeğe dönüşmesini sağlamaktır.”

29 Ağustos’ta açıklanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi nedeniyle BAE vatandaşları ve işletmeleri, ticaret ve finansal işlemler dahil olmak üzere İsrail ile iş yapmakta özgür olacak.

“İsrail boykot yasasının yürürlükten kaldırılmasının ardından, BAE’deki bireyler ve şirketler, İsrail’de ikamet eden veya milliyetleri gereği, ticari, mali işlemler veya herhangi bir nitelikteki diğer işlemler bakımından İsrail’de ikamet eden veya ona ait olan kuruluşlar veya kişilerle anlaşmalar yapabilir. , “WAM kararnameyi aktardı.

Yine de İsrail ve BAE’nin henüz resmi hava bağlantıları yok ve Pazartesi günkü El Al uçuşunun , İsrail ile resmi bağı olmayan Suudi Arabistan üzerinden uçuş süresini kısaltmak için uçup uçamayacağı belirsizdi .

Mayıs ayında, bir Etihad Havayolları uçağı, Filistinlilere koronavirüsle mücadeleye yardımcı olmak için malzeme sağlamak üzere BAE’den Tel Aviv’e uçtu ve bu, bir BAE havayolu şirketinin İsrail’e yaptığı bilinen ilk uçuş oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM