Avrupa, vakalar arttıkça virüs önlemlerini sıkılaştırıyor

Avrupa, vakalar arttıkça virüs önlemlerini sıkılaştırıyor

Avrupa , koronavirüs vakalarındaki artışla mücadele ederken 28 Ağustos’ta kısıtlamaları sıkılaştırdı; Paris ve Macaristan’ın her yerinde maskeler bir kez daha sınırlarını kapattı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, krizin sonbahar ve kış aylarında “daha zor” olacağı konusunda uyardı.

Başkan Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nde 180.000’i aşan ölü sayısına rağmen, virüsü bir aşı ile yıl sonuna kadar “ezme” sözü verdiği için karakteristik olarak daha iyimser bir görüşe sahipti.

Virüs yaklaşık dokuz ay önce Çin’de ilk ortaya çıktığından bu yana, beyan edilen toplam vaka sayısı, 832.000’den fazla ölümle küresel olarak 24,5 milyonu aştı.

Ekonomik geçiş felaketle sonuçlandı, en son Kanada rekor bir çöküşü duyurdu: son çeyrekte GSYİH’da yıllık bazda yüzde 38,7’lik bir düşüş.

Kanada ayrıca, Eylül ayı sonuna kadar sınırın zorunlu olmayan seyahatlere kapatılmasını bir ay uzattı. Sınır, Mart ayı ortasından bu yana gerekli olmayan tüm yolculara kapatıldı.

Hükümetler, daha sıkı maske kurallarının ekonomik açıdan yıkıcı tecritlere geri dönme ihtiyacını telafi edeceğini umarken, Fransız hükümeti yeni evde kalma emirlerini ekarte edemeyeceğini söyledi.

Paris’te toplu taşıma araçlarında ve sıkışık alanlarda maskeler zaten zorunluydu, ancak şimdi tüm şehirde ihtiyaç duyulacak.

Başbakan Jean Castex, “Salgın zemin kazanıyor ve şimdi müdahale etme zamanı.” Dedi.

28 Ağustos’un sonlarında, sağlık yetkilileri Fransa anakarasında 24 saat içinde yaklaşık 7.400 yeni enfeksiyonun kaydedildiğini ve yeni vakalarda büyümenin “üstel” olduğunu söyledi.

Macaristan, yabancıların 1 Eylül’den itibaren girişlerinin yasaklanacağını, geri dönen vatandaşların 14 günlük karantinadan kaçınmak için iki negatif teste ihtiyaç duyacağını söyledi.

Yunanistan, virüsün beş Ege adasındaki aşırı kalabalık kamplarda yayılmasına ilişkin süregelen endişeler arasında göçmen kamplarındaki kilitlenmeyi en az 15 Eylül’e kadar uzattığını söyledi.

Pek çok hükümet de bir tepkiyle yüzleşmelidir.

İspanyol polisi, salgının bir aldatmaca olduğuna inanan bir adamı tutukladı ve sosyal medyayı Başbakan Pedro Sanchez de dahil olmak üzere politikacılara karşı şiddeti kışkırtmak için kullandı.

28 Ağustos’ta bir Berlin mahkemesi, bu hafta sonu koronavirüs şüphecilerinin gösterilmesine izin verdi ve polis, güvenlik düzenlemelerinin yerine getirilmesini sağlamak için bir güç gösterisi sözü verdi. Zürih’te de benzer bir protesto planlanıyor.

Merkel, insanlar kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirmeye başladıkça, virüse karşı mücadelenin “önümüzdeki birkaç ay içinde daha zor olacağı” konusunda uyardı.

O ve devlet liderleri, 27 Ağustos’ta yüz maskesi kurallarını sertleştirmek ve özellikle yaz seyahatleri ve özel partiler tarafından suçlanan artan dava sayılarıyla mücadele etmek için yıl sonuna kadar büyük etkinlikleri yasaklamak konusunda anlaştılar.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da önümüzdeki aylarda “zorlu” olacağına dair uyarıda bulunmasına karşın, gelecek yıl “normale” döneceğini öngördü.

İspanyol hükümeti bu hafta altı yaşındaki çocukların okulda burun ve ağızlarını kapatmaları gerektiğini söylerken, İngiltere 11-18 yaşları arasındaki öğrencilerin maske takmasına gerek olmadığı yönündeki daha önceki yönergeleri tersine çevirdi.

Güney Kore ayrıca 28 Ağustos’ta, çoğu kilise toplantılarıyla bağlantılı olan bir dizi yeni kümeden sonra ülkedeki 52 milyon insanın yarısına ev sahipliği yapan büyük Seul bölgesindeki kapalı spor salonlarının kapatılması da dahil olmak üzere önlemleri sıkılaştırmaya karar verdi.

ABD, hem vaka sayısı hem de ölüm sayısı açısından dünyanın en çok etkilenen ülkesi.

Cumhuriyetçi adaylığını ikinci dönem için kabul eden Trump, “Amerika’nın bilimsel dehasını rekor sürede bir aşı üretmesi için sıralıyoruz” dedi.

“Bu yıl güvenli ve etkili bir aşıya sahip olacağız ve birlikte virüsü ezeceğiz.”

Ancak çok büyük ekonomik zarar zaten verildi. 28 Ağustos’ta, otel ve kumarhane devi MGM Resorts 18.000 işten çıkarmayı duyurdu.

Japonya, virüsün vurduğu ekonomiyi yeniden inşa etme çabalarının ortasında önümüzdeki aydan itibaren yabancılara yeniden giriş yasağını kaldıracağını, ancak hastalığı uzak tutmak için kuralları koruyacağını söyledi.

Koronavirüs, 65.000’den fazla vaka ve yaklaşık 1.200 ölümle çoğu gelişmiş ekonomiden daha az darbe aldı.

İngiliz hükümeti, kilitlenmenin ekonomi üzerindeki etkisi ve cadde işletmeleriyle mücadele eden endişeler nedeniyle insanları işe geri dönmeye çağırdı.

Bir sanayi kuruluşu bu hafta İngiltere ekonomisinin bu yıl yaklaşık 22 milyar (29 milyar $, 24 milyar euro) kaybedeceğini tahmin ediyor.

Bolivya, sınırların kapatılmasını sürdürürken önümüzdeki haftadan itibaren virüs sınırlamalarını hafifleteceğini söyledi.

İnsanların ve araçların daha uzun süreler boyunca, saat 05:00 ile 20:00 arasında dolaşmasına izin verilecek – mevcut kurallardan iki saatlik bir uzatma – ve cumartesi günleri hafta sonu hareket yasağı kaldırılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM