Başbakan TIF basın toplantısında Türkiye-Yunan ilişkilerini anlattı

Başbakan TIF basın toplantısında Türkiye-Yunan ilişkilerini anlattı

Başbakan Kyriakos Mitsotakis, Pazar günü Selanik Uluslararası Fuarı (TIF) basın toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çarşamba günü New York’ta yapacağı görüşme öncesinde Yunanistan-Türkiye ilişkileri sorulduğunda, Lahey’in hâlâ çok uzakta olduğunu söyledi.

87. TIF’de düzenlenen basın toplantısında Mitsotakis, bakan görüşmeleri ve mutabakat anlaşmaları yoluyla Türkiye ile iletişim kanallarının yeniden tesis edilmesinin ve birçok düzeyde olumlu bir gündemin teşvik edilmesinin ilerleme gösterdiğini söyledi.

“Yunanistan Türkiye’ye yönelik stratejisini değiştirmedi. Niyetim Türkiye ile konuşup sorunlarımızın uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesiydi. Aynı fikirde olmadığımızda işler aşırıya kaçılmamalı” diye konuştu.

Aynı zamanda ne egemenlik konularının, ne de Doğu Ege adalarına ilişkin konuların müzakere masasına girmeyeceğini açıkça ifade etti. Kendisi bu konuları Türkiye ile tartışmaya istekli değil. “Türkiye’nin Batı’ya yaklaşma konusunda çıkarı var ve Avrupa’ya giden yol Yunanistan’la iyi ilişkiler kurmaktan geçiyor. Bu, Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi için elimizde bulunan bir silahtır. Geçmişten gelen sorunların bir gecede çözülmesini beklemeyelim ama aynı fikirde olmadığımızda olayların aşırı söylemlere yol açmaması konusunda anlaşalım” dedi.

Müzakereler uğruna taviz verilmesi ihtimalinin olup olmadığı ve hangi konularda taviz verilmesi ihtimaline ilişkin Miçotakis, herhangi bir müzakerede hiçbir tarafın taleplerinin yüzde 100’ünü karşılayamayacağını herkesin anladığını söyledi. Ancak Türkiye ile tartıştığı konuların “MEB ve kıta sahanlığının sınırlandırılmasından başka bir şey olmadığını” açıkça belirtti. Ulusal egemenlik, Doğu Ege adalarının statüsü ve adalar üzerindeki egemenliğin kullanılmasından kaynaklanan hakları tartışmayacağız.”

Türkiye ile 40 yıldır bu konuyu tartıştığımızın altını çizen Erdoğan, politikaların bir andan diğerine değişmediğini bildiğini ancak kendi ifadesiyle “Anlaşamasak bile bu bizi mecbur bırakmaz” dedi. Son dört yılda yaşadığımız gerilimler gibi sürekli gergin olacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM