British Museum’un podyumunda sürtüşmeler

British Museum’un podyumunda sürtüşmeler

Vogue Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour, aktörler Lily James ve Kristin Scott Thomas gibi kısa sürede ön sırada yerini buldu. Erdem Moralıoğlu’nun Londra Moda Haftası’ndaki defilelerinden biri için British Museum’a bu tür yıldız isimleri davet etmesi ilk kez değildi. İlk moda etkinliğinin daha önceki bir edisyonunda, müzenin farklı bir bölümünde restorasyon fikrinden ilham alan bir koleksiyon sunmuştu. Ancak bu seferki podyum gösterisi, sembolizmle dolu bir alan olan ve antik Yunan heykellerinin yeniden birleştirilmesine yönelik devam eden tarihi, politik ve kültürel tartışmanın merkez üssünde yer alan Parthenon Mermerleri arasındaki Duveen Galerisi’ndeydi.

Erdem Sonbahar Kış 2024-25 koleksiyonu Maria Callas’a ve özellikle de ünlü Yunan sopranonun 1953’te Luigi Cherubini’nin “Medea”sındaki başrol performansına ithaf edildi. Tasarımcının koleksiyonu, arka planda Parthenon Heykellerinin parçalarıyla, diva Callas ile kadın Callas arasında geçmişten günümüze zarif ve dinamik bir terzilik anlatımı olacak.

“Maria, Medea, Efsane” başlıklı gösteride işlenen başka bir tema da köklerinin sökülmesi. Koleksiyonun üzerindeki notta “Medea gibi Callas da kökünden sökülmüş” yazıyordu. “Evin yokluğu dokunaklı ve derindi.” La Divina’nın kişisel hikayesi ile halen Duveen Galerisi’nde bulunan antik Yunan eserlerinin hikayesi arasında bir bağlantı var mı? Belki.

Podyum gösterisi Yunanistan’ın anında tepki vermesine neden oldu. Kültür Bakanı Lina Mendoni cumartesi gecesi yaptığı açıklamada, “British Museum’un yöneticileri sadece anıtı değil, aynı zamanda onun taşıdığı evrensel değerleri de değersizleştirdi ve aşağıladı.” dedi.

Daha sonra Kathimerini’ye yaptığı açıklamada, “heykellerin temsil ettikleri değerler ile defile arasında herhangi bir korelasyon olmaksızın dekoratif bir unsur olarak kullanıldığını” ekledi.

British Museum ise alanlarının normal ziyaret saatleri dışında ticari etkinliklere ev sahipliği yapmak için kullanıldığını ve koleksiyonlarına her zaman öncelik verildiğini söyledi.

‘Anıtlar sert malzemeden yapılmış olabilir ama son derece hassastırlar. Ve her suiistimal onların yaydıkları aurayı yok edebilir’

Kathimerini yorum yapmak için Moralıoğlu’na ulaştı ancak tasarımcı tartışmanın dışında kalmayı tercih etti. Onu şahsen tanıyanlar, yaz aylarında sık sık gittiği Yunanistan’a olan aşkından ve kostümlerini de tasarladığı operaya olan tutkusundan söz ediyor. Kanada’da Türk bir baba ve İngiliz bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve Montreal ile Birmingham arasında büyüyen Moralıoğlu, markasını 2005 yılında hayata geçiren Moralioğlu, kendisini bir hikaye anlatıcısı olarak tanımlıyor ve British Museum’daki sergisi de bir istisna değildi.

‘Sanatçıyı vurmayın’

Bu arada Moralıoğlu’nun kişisel isteği üzerine Atina’daki Benaki Müzesi’nin akademik direktörü George Manginis, tasarımcıya Maria Callas ve onun “Yunanlılığı” kavramı hakkında kısa bir not yazdı.

“İngiltere’de yaşayan, Türk kökenli, Helensever duyguları olan saygın bir sanatçı olan Erdem’i tanıdığım ve saydığım için daveti kabul ettim. Manginis, Kathimerini’ye, onların karışmadığı konularda sanatçıları ‘ateş etmemeliyiz’ dedi ve birçok büyük müzenin sıklıkla dış etkinliklere ev sahipliği yaptığını ve bunun tamamen kabul edilebilir olduğunu ekledi.

“Ancak müze, sergi için Parthenon Heykeller galerisini seçerken hatalıydı; bu benim farkında olmadığım bir gerçekti. Mermerlerin yeniden birleştirilmesi konusunun İngilizlerin konuyu ele alma şekli nedeniyle ne kadar siyasallaştığı göz önüne alındığında, British Museum’un alanın kullanımı ve bunun Yunanistan’da uyandırdığı duygular konusunda daha duyarlı olması gerekirdi” dedi. .

“Anıtlar sert malzemelerden yapılmış olabilir ama son derece hassastırlar. Ve her suiistimal onların yaydıkları aurayı yok edebilir. Bu modern ‘ticari’ kullanımlar yoğunlaşırsa, parlaklıklarını kaybetme ve önümüzde yürüyen binlerce görüntüden farklı olmayan, günlük yaşamımızın dekoratif bir arka planı olarak kayıtsız kalma riski vardır. her gün,” diye belirtti Atina Üniversitesi’nden emekli arkeoloji profesörü Panos Valavanis.

Tartışma

Moda ile antik anıtlar arasındaki ilişkiye dair tartışma kesinlikle yeni değil. British Museum’dan bahsetmişken, Yunan tasarımcı Celia Kritharioti, 2020’de Kraliçe II. Elizabeth Büyük Mahkemesi’nde bir koleksiyon sundu. Beyonce’nin Louvre’daki Semadirek Kanatlı Zaferi’nin önünde bir müzik videosu için sahneler çektiğinden bahsetmiyorum bile.

Yunanistan’da Kültür Bakanlığı Merkezi Arkeoloji Konseyi (KAS), İtalyan moda devi Gucci’nin Akropolis’teki defilesine hayır, Londra merkezli Yunan tasarımcı Mary Katrantzou’ya ise markasının 10. yıl dönümü için haute couture koleksiyonu sunması için evet dedi. Elpida Kanserli Çocuklar Vakfı’nın 2019’da Sounio’daki Poseidon Tapınağı’ndaki 30.’su. Aynı yıl Dolce & Gabbana, Güney Sicilya’daki Tapınaklar Vadisi’ndeki Concordia Tapınağı’nın çevresini Alta Moda defilesiyle doldurdu. Ve tabii ki Dior’un 2021’de Atina’daki Panathenaic Stadyumu’nda görücüye çıkan ve ardından Parthenon’da bir fotoğraf çekimi yapılan tatil koleksiyonu da vardı.

Moralıoğlu gösterisinin bu örneklerden ne kadar farklı olduğu sorulduğunda Kültür Bakanı Mendoni, bunların karşılaştırılamayacağını kaydetti. Akropolis’teki Dior fotoğraf çekimi için de özel tedbirlerin alındığını vurguladı.

“Müzelerde defile yapılmasına karşı değilim; asıl soru bunların tam olarak nerede ve nasıl tutulduğudur” dedi Kathimerini’ye.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM