Türk kaynak, Rus ve Türk dışişleri bakanlarının G20’de Gazze’yi görüştüğünü söyledi

Türk kaynak, Rus ve Türk dışişleri bakanlarının G20’de Gazze’yi görüştüğünü söyledi

Türk diplomatik bir kaynak, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Rus mevkidaşı Sergei Lavrov’un Perşembe günü “Gazze’deki vahim insani durumu” ve Rio de Janeiro’daki G20’de bu konuda atılabilecek adımları tartıştıklarını söyledi.

NATO üyesi bir ülke olan Türkiye, Moskova’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya onbinlerce asker sipariş etmesinden bu yana Rusya ile dostane ilişkilerini sürdürdü ve bu durum ABD liderliğindeki askeri ittifakla ilişkilerin bozulmasına yol açtı.

Kaynak, Fidan’ın Lavrov’a ayrıca, “Ukrayna savaşına tüm tarafların katılımıyla diplomatik bir çözüm bulunmasını umduğunu ve Türkiye’nin bölgesel istikrar ve refahı korumaya yönelik tüm girişimleri desteklediğini umduğunu” söyledi.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Telegram mesajlaşma uygulamasındaki kanalında Lavrov’un Rio de Janeiro’da Fidan ile buluştuğu bir fotoğraf yayınlamıştı.

Zakharova fotoğrafın başlığını şöyle yazdı: “Rio’da Rus-Türk görüşmeleri.” Lavrov, Latin Amerika’ya yaptığı daha geniş bir ziyaret serisinin parçası olarak G20’ye katılıyordu.

Kremlin, Başkan Vladimir Putin’in Mart ayında Türkiye’yi ziyaret etmesinin beklendiğini söyledi.

Türk kaynak, önümüzdeki dönemde yapılması planlanan üst düzey ziyaretlerin de iki bakan tarafından ele alındığını söyledi. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM