Yeni SYRIZA liderlik savaşı kartlarda

Yeni SYRIZA liderlik savaşı kartlarda

Ana muhalefet SYRIZA, eski lideri Alexis Tsipras’ın görevdeki Stefanos Kasselakis’in parti tabanındaki görevini yenilemesi gerektiğini öne süren müdahalesiyle tetiklenen gelişmelerin ardından yeni bir liderlik yarışına giriyor.

Ancak, etkilenmeyen Kasselakis, Perşembe günkü SYRIZA Kongresi’nin açılış gününde meydan okumaktan kaçınmadı. “Hazırım. Büyük sorunlarla, yani Başbakan Kyriakos’un Mitsotakis’in sağ kanadıyla yüzleşmek için küçük sorunları halledelim. Bana bir rakip bul. Bana bir rakip bulun ve gidelim” dedi.

“SYRIZA’nın liderliğine dahil edildiğime inananlar köklerimi görecekler. Köklerime sesleniyorum: SYRIZA üyelerine ve halkına” dedi daha önce.

Daha önce siyasi deneyimi olmayan 35 yaşındaki işadamı Kasselakis, sürpriz bir şekilde Eylül 2023’te ana muhalefet partisinin genel başkanlığına seçildi. Parti içinde liderliğine meydan okuyanları kınayan Kasselakis, “belirli bir süre içinde cumhurbaşkanı” olmayacağını söyledi. “İlk ulusal seçimlerde çok sert bir şekilde yargılanacağım.”

Tsipras, Kasselakis’i, parti içindeki muhalefeti ve Yeni Sol’u oluşturmak için ayrılan üyeleri sert bir şekilde eleştirdi ve SYRIZA’nın “boşluğa sürüklendiği” uyarısında bulundu. Aynı zamanda eski başbakan, dönüşe hazırlandığı yönündeki senaryoları da reddetti.

Tsipras, Kasselakis’i son dönemdeki sınırsız yetki talebi ve Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonucuna bakılmaksızın parti liderliğini bir sonraki ulusal seçimlere kadar sürdürme konusundaki kararlılığı nedeniyle azarladı.

“Avrupa seçim sonuçlarından bağımsız olarak üç yıllık tam yetki talep ediyor gibi görünüyor, dolayısıyla yenilgiyi kaçınılmaz olarak varsayıyor ve sonuçlarını göz ardı ediyor.” Çipras, “partiyi yaklaşan seçim mücadelesine sokmak için bu kritik dönemde çoğunluğun güvenini kazandığının açık olması gerektiğini” savundu. Kendisi, bu yetkinin Siyasi Sekreterlik’ten ziyade Kasselakis’i başkan olarak seçen parti üyelerinden gelmesi gerektiğini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM