CHP lideri Kılıçdaroğlu; Sivil bir anayasa yazacağız

CHP lideri Kılıçdaroğlu; Sivil bir anayasa yazacağız

Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , 24 Haziran parlamento seçimlerini kazanmaları halinde toplumun tüm kesimleriyle bir “sivil anayasa” yazmayı vaat etti .

“İşçi; işverenler; sivil toplum örgütleri; Üniversiteler ve meslek örgütleri, toplumun tüm kesimleri, temel ve yeni bir kısa anayasa hazırlamak için bir araya gelmeli ” dedi. Kılıçdaroğlu , 8 Haziran tarihinde Batı Manisa ilindeki yerel STK temsilcilerinden oluşan bir toplantıda yaptığı açıklamada bulundu.

“Eğer bu anayasayı gerçekten yazarsak, sivil toplum tarafından yazılan ilk kişi olacaktır. Bu bizim amacımız. Bunu yapacağız ”dedi.

CHP’nin hepsi kabul edilen Anayasa değişiklikleri itiraz, muhalefet partilerinin İYİ (İyi) Parti, Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti (DP) oluşur denilen bir ittifak “Millet İttifakı” ile meclis için çalışan 16 Nisan 2017 referandum. İttifak, cumhurbaşkanı süpürme yetkilerini veren yeni yürütme sisteminin, güçlerin ayrılığının demokratik ilkesine zarar vereceğini savunuyor.

Mevcut Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) demokratik ilkelere zarar verme kuralını eleştiren Milletler İttifakı partileri, önümüzdeki parlamento seçimlerinde parlamentoda çoğunluğu kazanmaları halinde “parlamenter sistemi güçlendirmek” vaadinde bulunuyorlar. Taraflar geçtiğimiz hafta “demokratik parlamenter sistemin yeniden işlenmesini” sağlamak için seçim sonrası dönem için bir yol haritası hazırlamaya yönelik bir komisyon oluşturmayı kabul ettiler. Gelecek hafta yol haritasının açıklanmasını beklediler.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekillerini bu hafta Miting İttifakını bu hafta yaptığı konuşmada eleştirerek CHP’nin “AKP’nin kurduğu her şeyi yok etmeyi” ve ” Türkiye’yi eski sisteme geri döndürmeyi” önerdiğini söyledi .

Erdoğan’ın eleştirilerine yanıt veren Kılıçdaroğlu , CHP’nin “eski sistemi en çok eleştirdiğini” söyledi .

“Eski sisteme dönmek istemiyoruz. Demokratik parlamenter sistemi güçlendirmek ve dünyada gelişmiş bir demokrasiye sahip bir ülke olmak istiyoruz ”dedi.

Yargı, yürütme ve mevzuat için denetim ilkelerinin demokrasi için gerekli olduğunu ve medyanın bağımsızlığının dördüncü bir ayak olarak demokratik sistemi sağladığını belirterek, “demokrasinin dört direği” üzerine vurgu yaptı.

Ayrıca yüzde 10 seçim barajına itirazlarını yineledi.

“Oyların yüzde 34’üne sahip olduğunuzda, parlamentoda yüzde 65’in temsil gücü var. Temsilin yüzde 34 olmalı. Bu, seçim yasasının da değiştirilmesi gerektiği anlamına geliyor ”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM