Christchurch şüphelisi: Avrupa olası çok doğru bağlantıları araştırıyor

Christchurch şüphelisi: Avrupa olası çok doğru bağlantıları araştırıyor

Avrupa’daki makamlar, Yeni Zelanda’nın modern tarihindeki en ölümcül terör saldırısını gerçekleştirdiğinden şüphelenilen adamın kıtadaki aşırı sağ gruplarla herhangi bir bağlantısı olup olmadığını tespit etmek için çalışıyor.

Cuma gününden bu yana, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’daki yetkililer, söz konusu silahlı saldırganın Yeni Zelanda’ya taşınmadan önceki yıllarda Avrupa’yı dolaştığını iddia ettiği resmi soruşturmalara başladı .

28 yaşındaki Avustralyalı Brenton Harrison Tarrant, Türkiye, Fransa, Pakistan, Bulgaristan, Macaristan ve Kuzey Kore de dahil olmak üzere Avrupa, Orta Doğu ve Asya’da yoğun bir şekilde seyahat etmiş görünüyor.

Tarrant’ın 50 kişinin öldüğü Cuma günü Christchurch’teki iki camiye saldırı iddiası yapılmadan birkaç dakika önce çevrimiçi olarak yayınlanan “manifesto” , 2017’de batı göçü yoluyla seyahat ederken “göçmenlik hakkındaki görüşlerinin çarpıcı biçimde değiştiğini” iddia ettiğini iddia etti.

Tarrant, Fransa, Portekiz ve İspanya’yı gezerken 11 yaşındaki bir kız olan Ebba Åkerlund’in öldürülmesinden dehşete düştüğünü , Özbekli bir adam olan Rakhmat Akilov’un kamyonunu Nisan 2017’de Stockholm’de bir grup yayaya çarptığını belirtti. .

Christchurch atışlarında kullanılan tüfeklerden ikisi, diğer mesajların yanı sıra, üzerlerinde çizilen Åkerlund’e atıfta bulundu.

Brenton Tarrant Cumartesi günü Christchurch’de bir cinayet suçlamasıyla mahkemeye çıkar.
Facebook Twitter Pinterest
Brenton Tarrant Cumartesi günü Christchurch’de bir cinayet suçlamasıyla mahkemeye çıkar. Fotoğraf: Mark Mitchell / AAP
Manifesto aynı zamanda 2017 Fransız seçimlerine atıfta bulunarak, aşırı sağ Ön Ulusal lider Marine Le Pen’in yenilgisinde “umutsuzluk” hissettiğini söyledi.

Manifesto, Fransa’daki göç konusunda özellikle mağdur olduğunun izlenimini veriyor. Fransızların “çoğu zaman azınlıkta kendileri” olduğunu iddia ederek “istilacılarda” “öfkelenerek ve umutsuzluğa boğulduğunu” hissettiğini yazdı.

Tarrant, Avustralya ya da Yeni Zelanda’daki istihbarat ajanslarının radarında olmamakla birlikte, uzmanlar, çok sağcı “kimlikçi” hareketten etkilenmiş olabileceğine inanıyor .

2016 yılında Fransa’da kurulan bu hareket, taraftarların iddia ettikleri şeyin Avrupa kültürünün Avrupalı ​​olmayan bir kültürle yer değiştirmesinin birçoğu “Büyük yer değiştirme” başlıklı belgede yankılandığı konusunda ortak tropik özellikler içeriyor .

Melbourne’deki Deakin Üniversitesi’nden terörle mücadele uzmanı Greg Barton, Tarrant’ın hareketle ilgili bir takım fikirleri paylaştığını söyledi.

Guardian Avustralya’ya “Bu, elbette sadece spekülasyon, ancak bu bağlamda Avrupa’da seyahat ederken bu fikirleri edindiği için mantıklı olacaktır ” dedi.

Manifesto ayrıca, Barton’ın söylediği bir şey olan “egemenlik hareketi” nin “Yeni Zelanda tezahürü” olarak nitelendirdiği “egemenlik hareketi” nin bir prensibi olduğu çevresel kaygılarını da dile getirdi.

Egemenlik hareketi Cuma günkü çekimlerden sonra internet sitesini indirdi ve “kategorik olarak ve rezervasyon olmadan Christchurch’teki olayları kınadı” diyen bir açıklama yaptı.

Grup, kapalı sayfadaki bir notta “Ne hareketimiz ne de üyeleri hiç bir zaman faillerle herhangi bir iletişim kurmuş veya bir ilişki kurmamıştır” dedi .

Onun web sitesi daha önce belirtti “Avrupalılar bu milletin tanımlayan insanlardır”.

Belge, yazarının 2018’de kapatılmadan önce genel olarak Ponzi programı olarak tanımlanan cryptocurrency Bitconnect üzerinden para kazandığını iddia ediyor. Raporlar ayrıca diğer sosyal medya yayınlarında Tarrant’ın babasının ölümünden sonra miras parasını kullandığını belirtti. Seyahatinin bir kısmı.

Yunan yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, Tarrant’ın 2016 yılında kısa bir süre Yunanistan’ı ziyaret ettiğini söyledi .

Vatandaşı koruma bakanlığından yapılan açıklamada, 20 Mart’ta Türk şehri İstanbul’dan geldiğini ve Girit ve Santorini adalarında birkaç gün kaldığını söyledi.

Tarrant ayrıca, o yıl Kasım ve Aralık aylarında bir Yunan havaalanında iki durakçıya sahipti. Bir Yunan polis kaynağı Agence France-Presse’ye Tarrant’ın hareketleriyle ilgili soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

Türk devlet yayıncısı TRT World’e göre 2016 yılında Türkiye’ye toplam 43 gün boyunca iki seyahat yaptı . 17-20 Mart tarihleri ​​arasında ülkeyi ziyaret etti ve 25 Ekim’de ayrılmadan önce 13 Eylül’de geri döndü.

Yayıncı, yetkililerin “şu anda teröristlerin ülke içindeki hareketlerini ve temaslarını soruşturduğunu” söyleyerek bir Türk yetkiliden alıntı yaptı.

Manifesto, Müslümanları, Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasındaki kıta bölünmesinin batısındaki Türkiye bölgesinden çıkarılması gerektiğini belirten Osmanlı imparatorluğu, Türkiye ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açıkça atıfta bulundu.

Erdoğan Pazar günü, ay sonunda yapılacak yerel seçimlerden önce desteği galvanizlemek için Tarrant’ın çekim videosunun düzenlenmiş bir versiyonunu kullandı.

Bulgaristan başsavcısı Sotir Tsatsarov’a göre Tarrant, geçen yıl 9-15 Kasım tarihlerinde Bulgaristan’ı ziyaret ederek “tarihi bölgeleri ziyaret etmek ve Balkan ülkesinin tarihini incelemek” istediğini iddia etti.

Yerel basında çıkan haberlerde, Tsatarov ‘a verdiği demeçte, ülkenin bunun “doğru mu, yoksa başka hedefleri olup olmadığını” soruşturacağını söylediğini aktardı .

Müfettişler, Tarrant’ın 9 Kasım’da Dubai’den Sofya’ya geldiğini ve ertesi gün 10 bölgedeki tarihi yerleri ziyaret etmek için bir araba kiraladığını söyledi. Tsatsarov, 15 Kasım ‘da komşu Romanya’ nın başkenti Bükreş ‘e giden bir uçuş için yola çıktı.

Avustralya ayrıca 28-30 Aralık 2016 tarihlerinde Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ ve Bosna Hersek’te otobüsle seyahat etti.

Cuma günkü saldırının en canlı yayınında, bir Sırp milliyetçi şarkısı, araç hoparlörleri aracılığıyla çalındı.

Radyo raporlarına göre, Tarrant geçen yıl İspanya’yı da ziyaret etti . Cadena Ser ağı, Şubat 2018’de güneydeki Jerez şehrinde bir otelde bir gece geçirdiğini söyledi. Otel personeli, yerel istasyona Tarrant’ın davranışının “normal bir adam için – biraz sakıncalı” olduğunu söyledi.

İspanyol polisi Tarrant veya kalışı hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Madrid’de Sam Jones tarafından ek raporlama

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM