‘Unut gitsin’: Runner heykelini Üsküp öfkelerine Rumlara vermeyi planla

‘Unut gitsin’: Runner heykelini Üsküp öfkelerine Rumlara vermeyi planla

herhangi başkentin en görülecek ike, Runner hayranlarıyla ve sevmeyenler var. 12 metreden yüksek olan Atina’nın Hilton oteli karşısındaki 70 tonluk anıtın kaçırılması zor. Ancak Yunanlılar onu sevse de, nefret etse de, büyük cam heykel azınlığın ayrılmaya istekli olduğu bir fikstür haline geldi.

Hiç kimse bunu , 1990’lı yıllarda Yunanca koşucu kelimesinin ardından yerel olarak Dromeas olarak bilinen eseri şekillendiren, dünyaca ünlü sanatçı Costas Varotsos’tan daha iyi tanımıyor. Telefonu, Yunanistan Kültür Bakanı Myrsini Zorba’dan bu yana çınlayan telefon, çalınan eserin Yunanistan’ı ulusu kullanan kültürel bir değişimde bırakması gerektiğini öne sürdü; .

Art Weekly e-postasına kaydolun
Daha fazla oku
“Şok olduğumu söylemek yetersiz kalıyor” diyen sanatçı, Zorba’nın bürosuna yaptığı ziyareti hatırlatarak, Runner’ın Büyük İskender heykelinin işlem görmesini önerdi.

“Kültürel politika hakkında konuşmak istediğini düşündüm. Bunun yerine, “Runner’ı Üsküp’e taşımak için bu fikre sahibim, güzel bir şehir, onu seveceksin ve ne düşündüğünü bilmek istedim” dedi.

Hafif biçimli heykeltıraş, ilk başta tütsülendiğini itiraf ediyor. Sonra, “Gülünç olduğu gerçeği” fikri yüzünden kendisini gülmekten buldu.

“Hepimiz komşumuzla arkadaşlığım var ama Koşucu Atina’ya ve halkına ait bir eser, bu yüzden tereddüt etmeden hemen şöyle dedim: ‘Unut gitsin’” dedi.

Sanatçı Costas Varotsos, Koşucunun Atina’ya ve halkına ait olduğunu söyledi
Facebook Twitter Pinterest
Sanatçı Costas Varotsos, Runner’ın Atina’ya ve halkına ait olduğunu söyledi. Fotoğraf: Martin Garnham / Alamy
Sanat eserleri Avrupa ve ABD’de şehirleri süsleyen Varotsos, Zorba’nın ofisini ziyaret ettiğini inkar ederek 63 yaşındaki çocuğa kızdırmadı.

“Konuşmamızı özel bir mesele olarak düşünürdüm ama önce beni aradığını reddetti ve daha sonra tekrar yalan söyledi, böyle bir öneride bulunduğunu ve bu beni kızdırdı” dedi. “Neyse ki, bakanlıktaki diğer sanatçılara rastladım, böylece tanık oldum.”

Çok az kültürel ihtilaf – British Museum’un Parthenon mermerlerini tutması üzerine sıradan gelen istisnalar haricinde – Yunanlılar kadar çok şey kullandı. Yıllarca süren ekonomik krizin sınırlarının aşağıladığı bir ülkede ve sol hükümetin Kuzey Makedonya ile olan tarihi adlandırma anlaşmasını hâlâ akıllıca sürdürdüğü için, teklif beklenmedik bir şekilde ham bir sinire neden oldu.

Koşucunun “Büyük” bir İskender heykeli olan Büyük İskender’in, Slav komşularının Makedonya adına hak iddia ettiklerini iddia eden kültürel bir savaşın bir parçası olarak geniş çapta gördüğü eski savaşçı kralı heykeli ile değiştirildi. Yaralanma. Geçen hafta sendikacılar, başbakan Alexis Tsipras’ın borç sıkıntısı çeken devletin kültürel mirasını satmaya hazır olduğunun algılandığını düşünerek bir panoya çiçek açtılar.

Muhalefet yanlısı Phileleftheros gazetesi, “Ayrılsın, kalacak.”, Runner’ın bir resminin yanında, afişin ön sayfa başlığında duman çıktı. “Bakan bir açıklama yapmalı. Bu onun fikri miydi, yoksa bir emir mi veriyordu? ”Diye sordu bir editoryal. “Başbakan da açıklamalarda bulunmalı, çünkü kurban çocuk bu ülkenin sahip olduğu ve sahip olmadığı her şeyi vermek istiyor.”

Spekülasyon, Nobel barış ödülü için Makedon mevkidaşı Zoran Zaev ile birlikte aday olan Tsipras’ın önümüzdeki ay Üsküp’e yaptığı ilk ziyarette, borsaların bir dostluk eylemi olarak ilan edilebileceğini belirtti. Yunan dışişleri bakanı Giorgos Katrougalos, Brüksel ‘de mevkidaşı Nikola Dimitrov ile yaptığı görüşmelerin ardından Pazartesi günü “her iki tarafın da anlaşmanın mektubunu ve ruhunu uygulama arzusu” olduğunu vurguladı.

Ancak Dimitrov, iki ülkenin “tarihin sağ tarafında” olduğunu gösterdiği tarihi paktın altını çizerken, Üsküp, Yunan başkentinin şehre giden en ünlü çağdaş heykelinin herhangi bir önerisi olduğunu reddetti.

Eski hangi tartışmalı anlaşma uyarınca Makedonya Cumhuriyeti rechristened edildi Ocak ayında Kuzey Makedonya, Üsküp “düzeltici önlemlerin alınması için” ve yeniden adlandırmak veya İskender ve babası, Philip dahil antik Yunan rakamları esinlenerek heykel ve anıtlar kaldırmak ya söz verdi, Bu, başkentte çoğaldı.

Atina , eski Yugoslav cumhuriyetinin bağımsızlık ilanından bu yana küçük komşusu ile birlikte girişti, Yunanlıların yalnızca tarihlerini ve kültürel kimliklerini gasp etmediğini, aynı zamanda kendi komşu Makedonya eyaletine karşı toprak hırslarını aktardığını savundu.

Kamusal sanat eserlerinin çoğu, ülkenin eski sağcı hükümeti tarafından 10 yıl süren milliyetçi bir bina telaşının bir parçası olarak inşa edildi.

Üsküp’ün belediye başkanı Petre Shilegov, “Onları istemiyoruz bile” diyerek Guardian’a Balkan devletinin isim üzerinde referandum yapmaya hazır olduğunu söyledi. “680 milyon avroya mal olan yüzlerce heykelden bahsediyoruz. Tamamen çılgınca ve gereksizdi. Disneyland’in bile bir konsepti var ama bunun hiçbiri yoktu çünkü antik köklerimiz yok ve tarihimizi tehlikeye attı. ”

Atina’da eserlerin herhangi biri için çok az arzu var. Bir Yunan heykeltıraş tarafından oyulmuş ve son 26 yıldır isim sırasından dolayı depoda saklanan Büyük İskender’in bir heykelinin Runner’dan uzak olmayan Atina belediye başkanı tarafından dikilmesi bekleniyor.

Bir seçim yaptık …
… Ve size bundan bahsetmek istiyoruz. Bir seçim yaptık, bu da gazeteciliğimizin dünya çapında rekor sayılara ulaştığı ve bir milyondan fazla insanın raporlamamızı desteklediği anlamına geliyor. Finansal zorluklarla yüzleşmeye devam ediyoruz, ancak birçok haber kuruluşundan farklı olarak, bir ödeme duvarı oluşturmamayı seçtik. Gazeteciliğimizin, nerede yaşadıklarından ya da ne kadar para kazanabileceklerinden bağımsız olarak herkese açık kalmasını istiyoruz.

Bu The Guardian’ın açık, bağımsız gazetecilik modeli: okuyucularımız tarafından finanse edilen herkes için mevcut. Okuyucularımızın katkılarına bağlıyız. Seçimimizi destekliyor musun?

Okuyucuların desteği, temel editoryal bağımsızlığımızı koruyan işimize güç veriyor. Bu, bağımsız gazeteciliği korumanın sorumluluğunun paylaşıldığı ve hepimizin dünyada gerçek bir değişim yaratma konusunda kendimizi güçlendirmiş hissetmemizi sağladığı anlamına geliyor. Desteğiniz, Guardian gazetecilere, azim ve titizlikle rapor verme, başkalarının görüşmeyeceği şeyleri aydınlatmaya zaman, alan ve özgürlük sağlıyor. Bizi otoriteye meydan okumak ve statükoyu sorgulamak için kullanır. Ve tüm gazeteciliğimizi özgür ve herkese açık tutarak, kapsayıcılığı, çeşitliliği teşvik edebilir, tartışmaya yer açabilir, konuşmaya ilham verebiliriz – böylece daha fazla insan tam anlamıyla dürüstlükle doğru bilgiye erişebilir.

Guardian gazeteciliği, dünyaya ilerici bir bakış açısıyla gerçeklere dayanıyor. Editöryal olarak bağımsızyız, yani kendi gündemimizi belirledik. Gazeteciliğimizin ticari önyargısı yoktur ve milyarder sahiplerinden, politikacılardan veya hissedarlardan etkilenmez. Kimse fikrimizi yönlendirmez. Gerçekten güvenebileceğiniz çok az bilgi kaynağının olduğu bir zamanda, bu daha az duyulanlara ses vermemize, güçlü olana meydan okumamıza ve onları hesaba katmamıza olanak sağladığından hayati önem taşır. Desteğiniz, zamanımızın kritik sorunlarını araştırmaya ve araştırmaya devam edebileceğimiz anlamına gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM