F-16’lar Ankara’ya, F-35’ler Atina’ya ihtarla geliyor

F-16’lar Ankara’ya, F-35’ler Atina’ya ihtarla geliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılan güvence mektubunun son taslağına göre, NATO müttefiklerine sağlanan ABD askeri malzemelerinin “meşru olmayan askeri amaçlarla” kullanılması, teçhizatın teslimatının tamamının veya bir kısmının askıya alınmasını veya iptal edilmesini tetikleyebilir. Temmuz 2023’te Litvanya’nın Vilnius kentinde düzenlenen NATO Zirvesi sırasında yapılan müzakereler kapsamında ABD Kongresi’nin talebi üzerine.

Kathimerini tarafından görülen son Temmuz 2023 taslağı, NATO müttefiklerine sağlanan ABD savunma malzemelerinin meşru askeri amaçlarla kullanılması gerektiğini ve diğer NATO müttefiklerine karşı askeri faaliyetler yürütmek için kullanılmaması gerektiğini açıkça belirtiyor.

Kathimerini’nin 2023 yazından bu yana defalarca belirttiği gibi mektup, bir NATO üyesinin savunma ekipmanını “aksi bir şekilde” kullanması halinde Dışişleri Bakanlığı’nın izleyeceği kesin süreci ayrıntılı olarak ortaya koyuyor.

güvence

Dışişleri Bakanlığı mektubunda Kongre’ye, eğer bir NATO müttefiki başka bir NATO müttefikinin uluslararası olarak tanınan sınırlarına tekrar tekrar saldırı düzenlerse, ABD’nin durumu diplomatik olarak çözmeye çalışacağı konusunda güvence veriyor. Durumun normal diplomatik kanallarla çözülememesi durumunda, Amerika Birleşik Devletleri, gerekirse ilgili ülke ile ilgili savunma transferi anlaşmalarının tamamını veya bir kısmını askıya almak veya iptal etmek için ilgili hükümleri uygulamak da dahil olmak üzere, durumu çözmek için ek siyasi ve ekonomik araçlara başvuracaktır. ilgili savunma malzemelerinin bu anlaşmaların ilgili hükümlerine uygun olarak teslim edilmesi.”

ABD’li diplomatlar yalnızca “tekrarlanan saldırılardan” bahsetmekle kalmıyor, özellikle Türkiye veya Yunanistan’ın diğer NATO müttefiklerine karşı herhangi bir provokatif faaliyete karşı uyarıda bulunuyor ve ABD’nin, sağlanan ekipmanın meşru kullanımını sağlamak için elindeki tüm araçları kullanacağını ekliyor.

ABD’li diplomatlar ‘tekrarlanan saldırılardan’ söz ediyor ve özellikle Türkiye veya Yunanistan’ın NATO müttefiklerine karşı herhangi bir provokatif faaliyete karşı uyarıyor

Meşru olmayan kullanım durumunda, mektupta Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili kongre komitelerini alabileceği eylemler hakkında bilgilendireceği belirtiliyor. Ayrıca teslimatın kısmen veya tamamen askıya alınması veya iptali de dahil olmak üzere elindeki tüm seçenekleri inceleyeceğini belirtiyor. “Bu ekipmanın aykırı bir şekilde kullanıldığını görürsek, böyle bir durumun uygun olduğu şekilde askıya alınması veya iptal edilmesi de dahil olmak üzere elimizdeki tüm seçenekleri güçlü bir şekilde değerlendireceğiz ve yapabileceğimiz herhangi bir işlemle ilgili olarak önceden sizinle doğrudan istişarede bulunacağız. üstlenmek.”

Dışişleri Bakanlığı, özellikle Yunanistan ve Türkiye’ye atıfta bulunarak, “Türkiye veya Yunanistan’ın bu tür faaliyetlerin yasak olmadığı yönündeki bu tür faaliyetlere veya yanlış izlenimlere karşı korunmayı” amaçlayan gelecekteki satışlara ek hükümler eklemeyi değerlendireceğini söyledi. Bu önlemler, ABD’nin bölgesel politikalarının ve küresel savunma ticareti duruşunun ve mali yükümlülüklerinin tüm kapsamı dikkate alınarak ihtiyatlı bir yöntemle uygulanacaktır.”

Müttefiklere yapılacak savunma alımlarının aralarında bir silahlanma yarışına yol açmayacağı ve bölgesel güç dengelerini değiştirmeyeceği ABD’nin değişmez politikasıdır. Bu bağlamda taslak mektupta, “Silah İhracatı Kontrol Yasası ve idarenin Konvansiyonel Silah Transferi politikasıyla tutarlı olarak, müttefiklerimizle savunma işbirliğinin uygun şekilde dengelenmesini ve silahlanma yarışına katkıda bulunmamasını sağlamaya çalışacağı, silahlanma olasılığını artıracağı” belirtiliyor. gerilimi tırmandıracak veya çatışma yaratacak, insan hakları ihlallerine katkıda bulunacak veya bölgesel güvenlik ve istikrara fayda sağlayacak ikili veya çok taraflı anlaşmaların veya diğer düzenlemelerin geliştirilmesine zarar verecektir.”

Kathimerini, F-16’nın Türkiye’ye, F-35’in ise Yunanistan’a satışına ilişkin Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne 26 Ocak’ta gönderilen teminat mektubunu henüz görmedi. Ancak son taslağın hükümlerinin de büyük olasılıkla içinde yer alması muhtemeldir.

Kathimerini, benzer teminat mektuplarının Körfez ülkeleri arasındaki ABD müttefiklerine yapılan silah satışlarında da görüldüğünü, ancak böyle bir mektubun NATO müttefiklerine yapılan satışlara eklenmesinin bir ilk olduğunu anlıyor. Kathimerini birkaç hafta önce Kongre’ye bir güvence mektubunun varlığını açıkladığında, Türkiye Dışişleri ve Savunma bakanlıkları bunun varlığını veya yeni F-16’ların ve yükseltme kitlerinin satışına ilişkin herhangi bir koşulun varlığını reddeden açıklamalar yaptı.

Ekstra güvenlik ağı

DC merkezli analistler, ABD savunma ekipmanı satın alan her ülkenin sağlaması gereken güvencelere ve bu tür ekipmanların nihai kullanımının gelişmiş izlenmesine ilişkin geçen hafta Başkan Biden tarafından imzalanan özel mektubun ve Ulusal Güvenlik Memorandumunun ekstra bir güvenlik ağı oluşturduğunu söylüyor Yunan çıkarları için.

Bu mektup, İsveç’in NATO’ya girişinin Vilnius Zirvesi’nde kesinleşeceği anlaşılan 2023 yazında yazılmıştı. Kongre, F-16’ların Türkiye’ye satışının onaylanması durumunda savaş uçaklarının Yunanistan’a karşı kullanılmayacağına dair güvence istiyordu. Kongre ile yönetim arasındaki perde arkası müzakereler zorlu ve uzun sürdü ve mektubun tam metni birçok değişikliğe tabiydi.

Mektup, geçen yaz, F-16, F-35 ve İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasını içeren sözde paket anlaşmasının, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in katılımını kabul etmesi ancak ertelenmesi üzerine geçici olarak dondurulması nedeniyle gönderilmedi. Türkiye Parlamentosu’nun yeniden toplanacağı geçen sonbaharda onaylandı.

Bu arada Kongre liderliği Biden yönetimine, güvence mektubunun savaşçıların Türkiye ve Yunanistan’a satışına ilişkin nihai anlaşmanın temel unsuru olması gerektiğini açıkça ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM