Hapishane konseyi eski Altın Şafak milletvekilini düzensiz aramalardan temize çıkardı

Hapishane konseyi eski Altın Şafak milletvekilini düzensiz aramalardan temize çıkardı

Eski Altın Şafak yetkilisi Ilias Kasidiaris’in neo-Nazi örgütünün önde gelen bir üyesi olarak bir suç örgütünü yönetmek suçundan cezasını çekmekte olduğu, Yunanistan’ın merkezindeki yüksek güvenlikli Domokos Hapishanesi’ndeki disiplin kurulu, onu beraat ettirdi veya bir toplantı sırasında düzensiz telefon görüşmeleri yaptı. 5 Mayıs’ta

Kasidiaris’in hapishaneden nasıl yeni bir siyasi parti kurabildiği ve kısmen başarılı bir seçim kampanyası yürütebildiği konusunda sorular ortaya çıktı. Toplantı başlangıçta 20 Nisan olarak planlanmıştı ancak ertelendi.

Kendisine sevk edilen disiplin suçu, cezaevi kurulunun iletişimini kısıtlama yönündeki daha önceki bir kararını ihlal ettiği iddia edildiğinden, itaatsizlikti.

Kurul tarafından yayınlanan resmi belgede, “Söz konusu telefon görüşmelerinde personelin kanuni emirlerini ihlal ettiği görülmediğinden itaatsizlik disiplin suçu kanıtlanamadı.” Kurul toplantısına cezaevi müdürü, bir nezaret savcısı ve bir sosyal hizmet görevlisi katıldı ve karar oy birliği ile alındı.

Kasidiaris’in avukatı Vaso Pantazis Çarşamba günü Kathimerini’ye Adalet Bakanlığı Suçla Mücadele Politikası Genel Sekreterliği’nin 13 Nisan’da aynı konuda verdiği kararın yargılamanın sonucu için belirleyici olduğunu söyledi. Kararda, “cezaevinin yetkili organlarının, bugüne kadar bu koşulların herhangi bir eksikliğini veya ihlalini tespit etmeksizin, telefonla iletişim koşullarına uyulması için gerekli kontrolleri yaptıkları” belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde bakanlık genel sekreterliği kaynakları, Kasidiaris’in avukatı ve yakınlarıyla görüştüğünü ve görüşmelerinin içeriğini kontrol etmenin mümkün olmadığını belirtmişti. Ancak iki yıl önce, hapishanenin disiplin kurulu, Kasidiaris’in o sırada hapishane içinden bir kampanya yürüttüğüne dair haberler nedeniyle iletişimini kısıtlama kararı almıştı.

İletişim üzerindeki kısıtlamalara rağmen, hüküm giymiş neo-Nazi’nin ana kampanya aracı olan YouTube’da 135.000, diğer platformların yanı sıra Twitter’da 41.000 takipçisi var. 2013 yılında nefret söylemi nedeniyle Facebook’tan yasaklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM