SYRIZA’nın ‘ilerici hükümet’ hedefi engellendi

SYRIZA’nın ‘ilerici hükümet’ hedefi engellendi

SYRIZA’nın benimsediği “ilerici yönetişim” anlatısı, müstakbel ortak adayları tarafından örülmüş bir duvara sürekli olarak çarpıyor.

Sonuç olarak parti, merkez-sol PASOK üzerindeki bir doz baskıyla birlikte stratejisini sürekli olarak değiştiriyor.

SYRIZA’nın kaymaları, ilerici yönetimin, iktidardaki Yeni Demokrasi’nin istediği farklı bir seçim sistemiyle Temmuz ayında yapılacak ikinci seçimleri ve birbirini izleyen seçim riskini dışladığını gösterme girişimidir.

Basit nispi temsilin, parlamento çoğunluğunun tamamen parti sıralamasına bağlı olmadığı tek seçim sistemi olduğu bir gerçektir.

Koalisyon hükümetlerini destekleyen bir araçtır ve istisnai ancak olası olmayan durumlarda iki hatta üç azınlık gücünden oluşan bir koalisyonu destekleyebilir.

Başından beri SYRIZA lideri Alexis Tsipras, parti zaferinden başka bir senaryo öne sürmedi, ancak seçim döneminin başında, basit nispi temsilin “olamayacağı” görüşüne dayanarak, partileri kaybeden bir hükümet senaryosu ön plana çıktı. devre dışı bırakıldı” ve kullanılmalıdır.

Üst düzey kadrolar, sayılar toplanırsa SYRIZA, PASOK ve MeRA25’in ortak geleceklerini tartışabileceklerini söylediler. Hatta bazı parti üyeleri, ND’nin yenilgisi küçük olursa, bu tür tartışmaların yapılabileceğine inanıyor. Ancak partinin önde gelen isimlerinden Öklid Tsakalotos, ilerici bir hükümetin kurulması için yalnızca açık bir zaferin gerekli olduğunu belirterek, aydınlatıcı açıklamalarda bulundu.

MeRA25 lideri Yanis Varoufakis, Dimitra programı ve para birimine yaptığı göndermelerle seçim bağlamını daha da değiştirdi. Ve o zaman, Çipras, 300 milletvekilinden en az 151’inin olumlu oyununa dayanmayan sözde bir “hoşgörü hükümeti” olasılığını açık bıraktığında Nisan’dı. Beklendiği gibi, olumlu bir yanıt gelmedi. Varoufakis’in muhtıra karşıtı söylemindeki ısrarı, onu herhangi bir işbirliği için çerçevenin dışına çıkardı. Komünist KKE’nin hem tepkilerini hem de reddini takdirle karşılayan Tsipras, hoşgörü hükümetinin uzun vadeli olamayacağı için hedefi olmadığını belirterek ısrar etmedi.

Tsipras, parti liderlerinin tartışmasının ardından “özel amaçlı” bir hükümet kurma olasılığını dışlamadığını söylediğinde mesaj yine bulanıklaştı ve sarkaç sallanmaya devam etti. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM