Hisse Senetleri Piyasasında Başarılı Yatırımlar İçin 5 İpucu

Hisse Senetleri Piyasasında Başarılı Yatırımlar İçin 5 İpucu

Günümüzde herkes tarafından hisse senetlerinden para kazanmanın çok kolay olduğu konuşulur. Fakat hisse senetleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadan para kazanmak zor olacaktır. Bu yüzden borsaya girmiş yeni bir yatırımcıysanız, birkaç püf noktayı bilmeniz çok önemlidir. Bu sayede aldığınız riski minimuma indirebilir ve kısa sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak her şeyden önce bilinmesi gereken en önemli durum, verilen ipuçlarına ne kadar uyarsanız uyun, para kazanmanızın yüzde 100 olarak bir garantisi yoktur. Çünkü yapılan her yatırım, alınan her hisse senedi, her zaman risk taşır. Bu yüzden hisse senetleri konusunda temel bilgilere sahip olduktan sonra kendi analizlerinizi geliştirmeniz ve bu bilgilerle harmanlamanız en doğru tercih olacaktır.

  1. Kendinize Bir Sektör Belirleyin ve Onu İnceleyin

Yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan birisi, bilgi sahibi olmadığı bir şirketin, hisselerini satın almaktır. Bu yüzden yatırımınızı gerçekleştirmeden önce almak istediğiniz hisse senedinin şirketi hakkında gerekli bilgileri toplamalısınız. Mesela bir teknoloji hissesi alacak olursanız, aynı sektördeki şirketleri incelerseniz, bunun büyük faydasını göreceksiniz.

  1. Gündemden Uzak Kalmayın

Bir hissenin değerini, sadece yaptığı anlaşmalar veya sözleşmeler belirlemez. Gündem, her zaman değişir. Yeni haberler ve gelişmeler, hisse senetlerini doğrudan etkileyebilir. Bu doğrultuda yatırım yaptığınız hisse senediyle ilgili güncel gelişmeleri ve haberleri takip edebilirsiniz.

  1. İniş ve Çıkışlar Korkutmasın

Borsa, tıpkı insan hayatına benzer. Yani iniş ve çıkışlar, borsanın içinde hep olacaktır. Yeni yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan biri, hisselerini kısa vade için elinde tutmalarıdır. Ancak uzun vadeli olarak bir hisse alırsanız, kazanma ihtimaliniz artacak ve hisse senetleri hakkında daha fazla fikir sahibi olacaksınız.

  1. Grafik Takip Etmeyi Öğrenin

Başarılı yatırımcılar, hisse senetlerini farklı yönlerden inceler. Bu yöntemlerden biri de grafik analizleridir. İnternet üzerinden, grafik okumayı öğrenip, sonrasında kendi yorumlarınızı katabilirsiniz.

  1. Manipülasyondan Uzak Durun

Yatırımınızı yaparken, çevreden ya da sosyal medyadan tavsiye verenlerden uzak durmakta fayda var. Çünkü insanlar kötü niyetli olup, yatırımcıları yanlış yönlendirmeye çalışabilirler. Temel analizleri takip edip, yeni haberleri ve gelişmeleri okuyup, kendi yorumlarınızı yapmanız, borsada başarılı olmanın kilit noktalarından biridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM