Jeoinformatik yoluyla tabandan peyzaj değerlendirmesi

Jeoinformatik yoluyla tabandan peyzaj değerlendirmesi

Avrupa’da yedi bölge incelenecek: İtalya’da II. Dünya Savaşı’ndaki bir savaş alanı, İspanya’da rüzgar türbinlerinin konuşlandırıldığı bir yer (fotoğraf), Belçika’da yerleşim baskısının olduğu bir kentsel alan, Portekiz’de kırsal bir alan, Kıbrıs’ta ulusal bir orman ve Estonya’da bir Natura 2000 alanı. Yunanistan’da çalışmanın amacı Girit’teki Falasarna olacaktır. [Juan J. Glez]

Yunan uzmanlar tarafından denetlenen ilgi çekici ve benzersiz bir Avrupa araştırma girişimi, kırsal bölgelerdeki peyzaj kalitesini korumak amacıyla değerlendirmeye yönelik yaklaşımlar ve metodolojiler geliştirmeyi amaçlıyor.

Aslında, bir yandan vatandaş katılımını, diğer yandan da jeoinformatik ve yapay zekanın en ileri teknolojilerini temel araçları olarak kullanıyor.

TOPIO projesi, “Jeoinformatik ve Kamu Katılımı Yoluyla Demokratik Peyzaj Gözlemine Doğru” yedi Avrupa ülkesini kapsıyor ve Araştırma ve Teknoloji Vakfı – Hellas’ın (FORTH) Jeofizik Laboratuvarı – Uydu Uzaktan Algılama ve Arkeo Ortamı tarafından yönetiliyor. 

Projenin koordinatörü Dr. Dimitris Alexakis’e göre amaç, “Avrupa vatandaşlarına, aşağıdan yukarıya doğru peyzaj kalitesinin değerlendirilmesinde karar vermede aktif bir rol sunmak.”

Kendisi, Girit’in batı kıyısındaki Falassarna bölgesinin, turizm ve arkeolojik buluntuların yanı sıra tarımsal ürünler ve seraların da bulunduğu bir bölge olan Yunanistan için seçildiğini de sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM