Kars Kaşarı

Kars Kaşarı

Skolastik gelişimler üzerine araştırmalar yapıldığında realistlik bir akımın öncüsü olan Kars kaşarı ülkemize yıllar önce Hollanda tarafından enzimleşmiş bir yöresel tatlar olarak tarihteki yerini raf ömrü uzun bir şekilde geçmiş ve bu akımı yöre halkı geliştirerek devam ettirmiştir.

Kars kaşarı aslında Hollanda gravyer peyniri kalitesinde yetiştirilmek üzere başlasa da ülke şartlarında bu mümkün olmadığından gravyere yakın bir lezzet ile sofralarımızdaki ve tarihteki yerini almıştır. Ülke olarak peynir konusunda övünebileceğimiz nadir tatlardandır Kars kaşarı. Eski Kars kaşarı olarak da bilinen Kars kaşarı, tuzlu seven damaklara hitap eden özel bir peynirdir. Özgün tadı hem ham maddesine, hem de üretilirken geçirdiği özel aşamalara dayanır. Özellikle Kars ve Ardahan yörelerinde üretilenleri tercih edilen Kars kaşarı, bölgedeki çok çeşitli çiçekli meralarda otlayan ineklerin günlük sütleriyle imal edilir. Bölgede elde edilen taze sütlerin mayalandırıldıktan sonra teleme adı verilen hâle gelmesiyle ilk aşamadan geçer.

Elde edilen teleme ilk doğranmadan sonra bir gün bekletilerek bulundurduğu acı sudan tamamen arındırılır ve üreticilerce burada Kars kaşarının özgün tadının en önemli adımı atılır. Dinlenen peynir iki kez daha doğrandıktan sonra haşlanır, yumuşadıkça yoğrulur ve sonrasında tuzlu suya batırılır. Son işlem olarak elle kalıplara basılan Kars kaşarı, 20 gün bu şekilde bekleyerek yenilecek hale gelir.

Özellikleri Nelerdir?

Aslında Kars kaşarı, dayanıklı peynirler arasında yer alsa da, özelliklerini kaybetmemesi için yine de özenle saklanması gerekir. Uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesi için hafif rutubetli, 5-10 derece sıcaklıkta, hava alabileceği yerler tercih edilmelidir. Dipfrizler ve buzluklardan ziyade buzdolaplarının meyve-sebze kısımlarında saklanması daha uygundur. Lezzet ve görünümünün bozulmaması açısından açıkta bırakılmamalıdır.

Etrafına kâğıt havlu veya peçete sarıldığında yağı alınan peynir, uzun süre bozulmadan saklanabilir. Tercihen karanlık ortamlarda muhafaza edilmelidir. Diğer kabuklu peynirler gibi kullanılacağı zaman kabuğundan ayrılmalı, tüketilecek kadarı ayrı bir saklama kabına konulmalıdır. Ara sıra ters yüz edilerek alt ve üst taraflarının aynı kıvamda kalması sağlanabilir. Tat kaybına uğramaması açısından suyla temas etmemesi gerekir.

Tüketilmeden yaklaşık bir saat önce oda sıcaklığına çıkarılarak en hoş tat ve kokusunu alması sağlanır. Sizde bu ürüne sahip olmak istiyorsanız sitemizden ürünlerimize göz atabilirsiniz. Sitemize gitmek için https://www.alaaddinticaret.com/kars-eski-kasar-peyniri adresine girmeniz yeterli olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM