Kira, gelirlerin yüzde 35’ini tüketiyor

Kira, gelirlerin yüzde 35’ini tüketiyor

Attika’da mülk arayan kiracıların mali dayanıklılığı, son yıllarda kira oranlarındaki hızlı artış nedeniyle kırılma noktasına gelirken, maaşlar da bu hıza ayak uyduramıyor.

Emlak acentelerinin 2017’den 2022’ye kadar olan verilerine göre, o dönemde Attika’daki ortalama kira artışı %35’e ulaşırken, kuzey ve güney banliyölerinde ve Atina’nın merkezinde yüksek talep gören bölgelerde bile %45 veya %55’lik artışlar görüldü.

Recognite şirketi tarafından Kathimerini adına hazırlanan bir analize göre, bugün Attika’da ortalama kira bedeli aylık 684 avro, bu da yıllık 8.208 avro harcama anlamına geliyor.

Attika’da beyan edilen kişi başına düşen ortalama gelir 23.430 Euro’dur, bu da masrafları başkalarıyla paylaşmadan bir mülkü kiralayan bir çalışanın sadece kira bedelini karşılamak için gelirinin %35’ini ödemek zorunda kalacağı anlamına gelir. İyi yönetim uygulamalarına göre, kira bir hanenin gelirinin %30’unu geçmemelidir. Uygulamada durum daha da kötü, çünkü çoğu ilgili kiracı, gelirleri 23.430 €’nun oldukça altında, yani ayda 2.000 €’nun altında olan genç insanlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM