Kripto Paraların Yeni Yıldızı Ripple

Kripto Paraların Yeni Yıldızı Ripple

Bitcoin ile başlayan kripto para birimi çılgınlığı gün geçtikçe dünyayı sarıyor. Bu çılgınlıktan nasibini sadece Bitcoin değil diğer para birimleri de alıyor. Bitcoin’in değerinin aşırı yükselmesi sebebiyle insanlar alternatifler aramaya başladı. Piyasanın yeni yıldızı ise Ripple. Ripple hakkında merak edilen tüm bilgiler, Neden Ripple yatırımı yapılmalı? Ripple güvenilir mi? Ripple ne kadar değer kazandı? Ripple Alınır mı? gibi tüm sorularınızın yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

kredibanka.net / Haber Merkezi Ekonomi Masası

Son dönemlerin en çok kazandıran ve değeri en çok yükselen yatırım aracı olan kripto para birimleri, dünyadaki tüm yatırımcıların dikkatini fazlasıyla cezbetti. durum böyle olunca en çok bilinen kripto para birimi olan Bitcoin ise her gün yeni bir rekora imza atarak yatırımcılarını milyarder etti. Ancak Bitcoin’in balon misali büyüyen değeri artık yatırımcıları korkutmaya başlattı ve yatırımcıları alternatif yollara itti. Ancak bu güne kadar hiç bir alternatif Bitcoin gibi bir çıkış yakalayamadı. Bu güne kadar…

Bu güne kadar Bitcoin’in tahtını sarsmaya aday bir rakip çıkmamıştı. Ancak son bir ayda değerine değer katan bir kripto para birimi daha ortaya çıktı. Ripple…

Ripple aslına bakıldığında 2012’den bu yana piyasada, ancak o dönemlerde kripto para birimlerinin bu denli ilgi görmemesi nedeniyle duyulmamıştı. Bitcoin balonunun dünyayı sarması ve değerinin bu denli artması yatırımcıları alternatif yollara itti. Yatırımcılar bu noktada en iyi alternatif olarak Ripple’ı görmüş olacak ki, son zamanlarda Ripple neredeyse Bitcoin ile yarışır duruma geldi.

1 Ayda Değerini 10’a katladı

2012’den bu yana piyasa’da olan Ripple özellikle son bir ayda değerini 10’a katlamasıyla büyük ilgi çekiyor. Kripto para piyasasında değerini en çok artıran para birimleri arasında Bitcoin’in ardından ikinci sırada yer alıyor.

Neden Ripple

Ripple’nin doğuşu aslında bankalar arasındaki finansal işlemlerde güvenliği sağlamaktı. Bu yüzden de bankalar tarafından da kullanılıyor olması güvenlik endişelerini de azaltıyor. Bir çok dünya bankası, aralarındaki finansal işlemleri ripple üzerinden yapıyor. Santander, Bank of America ve UBS gibi dünyaca ünlü bankların bu para birimini kullanıyor olması yatırımcılar için Ripple’ı cazip kılıyor. Ülkemizde de Akbank Ripple ile anlaşma imzalayan bankalardan. Akbank finansal işlemlerini Ripple üzerinden gerçekleştirecek.

Ayrıca Ripple’ın güvenilirliğini artıran bir diğer husus da bir şirkete bağlı olması. Amerika’da bulunan bir merkezden yönetilen Ripple, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak bir şirket güvencesi altında.

Bu durum tabi Ripple’ın kaymağını en çok yiyenlerin de şirketin geçmişteki ve şu an başında olan yöneticiler olmasını sağlıyor. Ripple’ı yöneten yöneticiler şu an Ripple milyarderi.

Ripple’ın bir diğer farkı ise benzeri para birimlerinin dijital olarak kazılarak çıkıyor olması. Ripple harici diğer kripto para birimlerinin ne zaman nereden nasıl çıkacağı belli değil. Ripple ise bir şirketin kontrolü altında. Şirkte 100 milyar Ripple piyasaya sürdü. Bunların 38 Milyar adedi sahiplenilmiş durumda. Ripple son bir ayda değerini 10’a katlasa da son Ripple da sahiplenildiğinde asıl fiyat artışının yaşanacağı öngörülüyor. Şu an için piyasada 62 Milyar sahipsiz Riplle var. Bu miktarın tükenmesinin 4 yıl gibi bir süre alması gündemde. Yani bu da demek oluyor ki Ripple bir günde değerini 10’a katlasa da satılmamalı ve uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülmeli.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Ripple yatırımcısını uzun vadede fazlasıyla mutlu edecek bir yatırım aracı.

Ripple Ne Kadar

Ripple şu an piyasada 2,78 dolardan işlem görüyor. Bu rakam yaklaşık olarak 10,5 liraya denk geliyor. Yaklaşık olarak 1 ay önce ise Ripple’ın değeri 25 cent civarlarındaydı. Bu rakam ise yaklaşık 90 kuruş demek. yani Ripple sadece bir ayda 10 kattan fazla değer kazandı.

Piyasada bir çok kripto para birimi alternatifi olmasına rağmen Ripple Bitcoin ve Etherium’un ardından piyasa hacmi olrak 3. sırada yer alıyor.

Hangi Kriptoya Yatırım Yapmalı

Kripto para birimlerine ilgi duyan yatırımcılar zaten çoktan Ripple almaya başladı. Ancak bu piyasaya yeni girmek isteyenler için Ripple en iyi alternatif gibi görünüyor. Güvenlik zafiyetlerinin azlığı ve son zamanlarda gördüğü ilgi ile kısa sürede Ripple da Bitcoin’i yakalayabilir, hatta Bitcoin’i liderlik koltuğundan indirmesi bile ihtimal dahilinde.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM