Mitsotakis: Eşcinsel evlilik tasarısı aileleri ‘görünür’ kılacak

Mitsotakis: Eşcinsel evlilik tasarısı aileleri ‘görünür’ kılacak

Başbakan Kyriakos Mitsotakis Perşembe günü yaptığı açıklamada, eşcinsel çiftlere evlilikte eşit haklar tanıyan bir yasa tasarısının ailelerini “görünür” hale getireceğini söyledi. 

Reform, ebeveyn haklarının tamamını eşcinsel çiftlere de tanıyor ancak taşıyıcı anne aracılığıyla tıbbi yardımla üremeye izin vermiyor. Oylamanın bugün ilerleyen saatlerde yapılması bekleniyor.

“Daha önce görünmez olan insanlar sonunda etrafımızda görünür hale gelecek. Ve onlarla birlikte pek çok çocuk nihayet hak ettikleri yeri bulacak” dedi yasa taslağına ilişkin bir tartışma sırasında milletvekillerine. “Reform, birçok vatandaşımızın hayatından hiçbir şeyi mahrum etmeden, birçok vatandaşımızın hayatını daha iyi hale getiriyor.”

Mitsotakis, tasarının “eşitsizliğe son vereceğini” ve “çocukların apaçık haklarını koruyacağını” söyledi.

“Eşcinsel çiftlerdeki iki ebeveyn, yasal olarak çocuklarına bakım sağlama konusunda aynı fırsatlara sahip değil. Onları okuldan almak, onlarla seyahat etmek, hastaneye kadar onlara eşlik etmek” diye ekledi.

Hükümet kendi partisinin muhalefetiyle karşı karşıya ve tasarının geçmesi için muhalefetin oylarına ihtiyacı var.

Eşcinsel çiftler için medeni birliktelikler 2015 yılında yasal hale getirildi ve o dönemde muhafazakarlar girişime karşı çıktı, ancak Mitsotakis’in kendisi de lehte oy kullandı. Ülkenin şiddetli bir mali krizden ve ardından pandemiden çıkması nedeniyle bu hakların genişletilmesine yönelik sözler defalarca ertelendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM