Moskova’da savaş arka plandaki gürültüden ibaret ama her zaman mevcut

Moskova’da savaş arka plandaki gürültüden ibaret ama her zaman mevcut

Metro trenleri Moskova’da her zamanki gibi sorunsuz çalışıyor, ancak şehir merkezinde araba ile dolaşmak daha karmaşık ve sinir bozucu hale geldi çünkü anti-drone radarı navigasyon uygulamalarına müdahale ediyor.

Batı’nın lüks arabalarını satın almaya hazır varlıklı Moskovalılar var ama yeterli sayıda yok. Bu ay normalde olduğu gibi belediye başkanlığı için yerel seçimler yapılırken, şehir sakinlerinin çoğu oy kullanmamaya karar verdi ve sonuç görünüşte önceden belirlenmişti (görevdekinin ezici bir galibiyeti).

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden neredeyse 19 ay sonra Moskovalılar ikili gerçeklikler yaşıyor: Savaş, arka plandaki gürültüye dönüştü, birkaç büyük aksamaya neden oldu, ancak yine de günlük yaşamlarında her zaman varlığını sürdürüyor.

Bu ay Moskova, Rusya’nın başkentinin 876 numaralı yıllık doğum günü kutlamaları için kırmızı, beyaz ve mavi bayraklarla dalgalanıyor. Moskova’nın liderleri bu olayı 10 Eylül’de sona eren bir ay süren sergiyle kutladı. Ülkenin en büyük hologramının yer aldığı sergide, 13 milyonluk şehrin sorunsuz işleyen ve geleceği parlak bir metropol olması. Organizatörlere göre 7 milyondan fazla kişi ziyaret etti.

Bu yaz Moskova’yı vuran drone saldırıları nedeniyle bölge sakinleri arasında çok az endişe var ve olası bir saldırı konusunda uyarı verecek alarm sirenleri yok. Bölgedeki drone tehditleri nedeniyle uçuşlar ertelendiğinde, açıklama genellikle Batılı tasarımcıların kapatılan lüks butiklerindeki tabelalara yapıştırılan açıklamayla aynı: “teknik nedenler.”

Şehir büyümeye devam ediyor. Vinçler ufuk çizgisini noktalıyor ve şehrin her yerinde yüksek binalar yükseliyor. Şubat 2022’de işgalin başlamasının ardından ayrılan Zara ve H&M gibi amiral mağazalarının yerini, bazıları kendi bünyesinde yetişen yeni markalar aldı.

41 yaşındaki Anna, Wagner’in paralı asker lideri Yevgeny Prigozhin’in ölümünün anıldığı kaldırım anıtının önünde yürürken, “Çalışmaya, yaşamaya ve çocuklarımızı büyütmeye devam ediyoruz” dedi. Kendisi bir devlet bakanlığında çalıştığını ve röportaj yapılan diğer kişiler gibi intikam alma korkusu nedeniyle soyadını vermediğini söyledi.

Ancak bazıları için savaşın etkileri daha da zorlaşıyor.

Moskova’nın kuzeybatısındaki bir Auchan süpermarketinde alışveriş yapan 79 yaşındaki emekli Nina, kırmızı et almayı tamamen bıraktığını ve neredeyse hiçbir zaman bütün bir balık almaya gücünün yetmeyeceğini söyledi.

“Tam şu anda, eylül ayında fiyatlar muazzam bir şekilde arttı” dedi.

Nina, yaptırımlar ve her yerde bulunan inşaat projelerinin yüksek fiyatların bazı nedenleri olduğunu, ancak asıl nedenin “savaşa çok fazla harcanması” olduğunu söyledi.

“Neden başlattılar bunu?” Nina ekledi. “Ülkeye, insanlara, her şeye büyük bir yük. Ve insanlar ortadan kayboluyor, özellikle de erkekler.”

Rusya’nın karşı karşıya olduğu en büyük sorunlar sorulduğunda, bağımsız Levada Center tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete katılanların yarısından fazlası fiyat artışlarından bahsetti. Rusya’da “özel askeri operasyon” olarak bilinen savaş, yüzde 29 ile “yolsuzluk ve rüşvet”le bağlantılı olarak ikinci sırada yer aldı.

Bir şirkette yönetici direktör olarak çalıştığını söyleyen 64 yaşındaki Aleksandr, “Prensipte her şey daha pahalı hale geliyor” dedi. Marketteki alışveriş alışkanlıkları değişmedi ancak Batı markalı lüks arabasını daha yeni bir modelle değiştirmediğini söyledi.

“Öncelikle araba yok” diyen Erdoğan, Batılı bayilerin çoğunun Rusya’dan ayrıldığını ve Çin markalarının yollarda yerini aldığını kaydetti.

Savaş kendisini süpermarketlerin ve otomobil bayilerinin dışında da açıkça gösterdi. Moskova, Avrupa’da “Barbie” filminin kapalı gişe gösterimlerinin olmadığı birkaç şehirden biri olabilir. Filmin yapımcılığını üstlenen Warner Bros., Başkan Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesinden kısa bir süre sonra Rusya’dan çekildi ve “Barbie”nin kaçak kopyaları yalnızca birkaç yer altı gösteriminde gösterildi.

Sinema salonları, lisans sorunları ve LGBTQ bireylerin herhangi bir şekilde anılmasını yasaklayan katı yeni yasalar nedeniyle, prömiyeri beş yıldan uzun süre önce yapılmış filmleri düzenli olarak gösteriyor.

Orduya katılmaya yönelik ilanlar yol kenarındaki reklam panolarına ve marketlerdeki posterlere asılıyor. Moskova metrosu yakın zamanda İngilizce anons yapmayı durdurdu ve her durakta Rusça bir ses iki kez anons edildi.

Kozmetik açıdan Moskova da değişiyor. Sovyet siyasi polisinin kurucusu Felix Dzerzhinsky’nin heykeli geçen hafta yabancı istihbarat servislerinin genel merkezi önünde açıldı. 1991 yılında özgürlüğe aç Ruslar tarafından yıkılıncaya kadar KGB genel merkezinin önünde duran heykelin kopyasıdır.

Belediye başkanlığı seçimi aynı zamanda Rus siyasetindeki büyük değişimin de altını çizdi. On yıl önce muhalif siyasetçi Alexei Navalny, 65 yaşındaki Sergey Sobyanin’e karşı aday olmuştu. Şimdi Navalny hapiste ve benzeri görülmemiş bir %76 oyla üçüncü dönemi kazanan Sobyanin için gerçek bir rekabet yoktu.

Komünist Parti de dahil olmak üzere diğer partiler, görevdeki iktidara karşı bir aday çıkardı, ancak bunların hepsi “sistemik muhalefet” partileri veya parlamentoda sözde muhalefette olan ancak çoğu konuda politikalarını Kremlin ile aynı hizaya getiren gruplar olarak kabul ediliyor.

Rusya’nın en eski insan hakları grubu olan Moskova Helsinki Grubu’nun başkanı Vyacheslav Bakhmin, “Savaştan önce hâlâ oy veriyordum” dedi. “Şu anda oy vermek istemiyorum çünkü sonuç açık görünüyor, değil mi?”

Moskovalıların çevrimiçi oy kullanmasına olanak tanıyan elektronik oylama nedeniyle katılım son yirmi yılın en yüksek seviyesinde olmasına rağmen, Moskova’da pek çok kişi oy kullanmamayı tercih etti. Ayrıca kamu sektörü çalışanlarının oy kullanmaya şiddetle teşvik edilmesi de söz konusu.

Sobyanin, etkili bir yönetici olarak özenle oluşturulmuş imajından yararlandı ve Moskova’nın temizliği ve ulaşım kolaylığı, siyasi partisine karşı çıkanlar tarafından bile övülüyor. Taşımacılığı görev süresinin ayırt edici özelliği haline getirdi ve trenlerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda yepyeni istasyonlar da açıyor.

Moskova’da ve Rusya’nın 20’den fazla bölgesinde yapılacak seçimler, yaygın olarak Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir deneme sürüşü olarak görülüyor. Putin adaylığını açıklamadı ancak aday olması bekleniyor.

Putin, sonu görünmeyen bir savaşa başkanlık ederken, yetkililer kamuoyunda muhalif ifadeleri sınırlamak ve her şeyin mümkün olduğu kadar normal görünmesini sağlamak için çalıştı. Kremlin’in geçen yıl kapatmasından önce liberal Echo of Moskova radyo istasyonuna başkanlık eden Alexei Venediktov, savaşın siyasi alanlardan yokluğunu hükümetin tasarladığını söyledi.

“Bu savaş esas olarak televizyonda ya da Telegram kanallarında yaşanıyor ama sokakta değil. Venediktov, “Kafe ve restoranlarda bile bu konu tartışılmıyor çünkü tehlikeli, çünkü kabul edilen yasalar baskıcı” dedi. Savaş karşıtı görüşlerini ifade eden kişilerin metroda veya restoranlarda yanlarında oturanlar tarafından ihbar edildiği veya bazı durumlarda polise ihbar edildiği vakalara dikkat çekti.

Venediktov, “İnsanlar birbirlerine ‘Bunu burada konuşmayalım’ demeyi tercih ediyorlar” dedi. “İşte bu yüzden bu ruh halindeyken bunu göremiyorsun.”

Rusya’nın başkentinin New York’un Finans Bölgesi’ne cevabı olan gökdelenlerin bulunduğu Moskova Şehri’nde, pek çok kişi, oradaki bazı binalara zarar veren ancak herhangi bir can kaybıyla sonuçlanmayan bir dizi insansız hava aracı saldırısını kayıtsızca reddetti.

Yakınlarda çalıştığını söyleyen Olga adındaki bir kadın, bir meslektaşının potansiyel riski umursamaması üzerine başını sallamakla yetindi.

Daha sonra Olga, Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden New York Times gazetecisine bir mesaj gönderdi: “Hiçbir şey söyleyemedim çünkü işyerinde benimki gibi bir pozisyon hakkında konuşmuyorlar” diye yazdı. “Savaşa karşıyım ve siyasi sistemimizden nefret ediyorum.”

Rusya’da bir insansız hava aracı saldırısı olduğunda, “Belki birisinin bombardıman altında yaşamanın ne demek olduğunu düşüneceğini ve savaştan önce normal yaşamımızı kaybettiğimiz için pişmanlık duyacağını her zaman umuyorum.” Patlamalarda can kaybı olmazsa, “Binalara verilen zarardan hiç pişman değilim” dedi.

Venediktov, Moskova’nın yüzeyindeki değişiklikleri görmek zor ve tartışmak giderek zorlaşsa da, insanların içeride gerçekten dönüştüğünü söyledi.

“Kamuya açık konuşmaların işyerinde sorunlara yol açabileceği bir dönemde insanlar Sovyet uygulamasına dönmeye başlıyor” dedi. “Toksik zehirlenmeye benziyor; çok yavaş bir süreç.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM