Sıfır Faizli KOBİ Kredisi 2018

Sıfır Faizli KOBİ Kredisi 2018

Girişimcilerin daha kolay yatırım yapabilmeleri ve istihdamı arttırmaları için yatırım konusunda sürekli olarak desteklenmektedirler. Devlet destekli verilen kredilerden  karşılıksız hibe kredilerine kadar birçok alanda KOBİ’ler başta olmak üzere yatırımcılara finansal destek sunulmaktadır. Bu kapsamda faizsiz KOBİ kredileri dağıtılmaya devam etmektedir. Devlet destekli 2018 yılı faizsiz KOBİ kredileri için yazımızın devamını okuyunuz.

 

“0” Faizli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli olarak hem KOSGEB hem de Esnaf Kefalet odası tarafından dağıtılan faizsiz kredi seçenekleri mevcuttur. KOBİ ve esnaflarımıza yönelik olarak sunulan kredi desteklemelerinde KOSGEB ön plana çıkmaktadır. Kamu ve özel bankalar ile yapılan protokollere göre krediyi almak hak kazanan kişilere gerekli ödemeler yapılmaktadır.

En son düzenlenen KOSGEB faizsiz kredi kapmayasında tam 350 bin esnaf ve KOBİ’ye faizsiz 50.000 TL ödeme yapılmıştır. Bu krediden yararlanan KOBİ’lerimizin kredi kullandırım süresi devam etmektedir. KOSGEB’in sunmuş olduğu 50.000 TL faizsiz kredi başvuruları şimdilik bitmiş olsa da, KOSGEB 100.000 TL faizsiz kredi başvuruları halen devam etmektedir.

KOSGEB 100 Bin TL Faizsiz Kredi

KOSGEB’in hem esnaflar hem de KOBİ’ler için sunmuş olduğu 50 bin hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi imkanları devam etmektedir. Bunun için KOBİ’lerin yeni yatırım alanları belirleyip bununla ilgili iş planı hazırlamaları gerekmektedir. KOBİ iş planı, KOSGEB tarafından uygun görüldüğünde, 50 bini hibe ve 100 bini faizsiz olmak üzere 150.000 TL destekleme kredisi alınabilecektir.

Şimdi,  KOSGEB dışında KOBİ’ler nasıl kredi alır ve kredi çeşitleri nelerdir sorularının yanıtlarına bakalım.

KOBİ Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kobi’ler orta ölçekli olup üretim endeksli işletmelerdir. Devlet bu işletmelere özel bazı kredi desteklemeleri yapmaktadır. Bunu ya devlet bankaları ya da özel bankalar aracılığı ile yaptığı gibi aynı zamanda Kosgeb dediğimiz, orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi projesi ile de yapmaktadır. Kobi kredisi nedir? Kobi kredileri kaç çeşit olmaktadır? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Orta ölçekli işletmelerin daha da büyümeleri ve devamlılıklarının sağlanması için bu işletmelere kobi kredisi adı altında geri ödemesiz, düşük faizli avantajlı krediler kullandırılmaktadır. Kobi kredilerine bakıldığında kendi içinde birçok çeşidi mevcut olduğu görülecektir. Bazı kobi kredilerinde 5 yıl geri ödemesiz seçeneği varken, bazı kredilerde ise hem 1 yıl geri ödemesiz hem de tamamen “0” faiz uygulaması olmaktadır. Birçok kobinin almak istediği kredi türü “0” faizli kobi kredileridir. Devlet bu konuda yatırımcıları özellikle desteklemektedir.

 Hibe Grubu Kobi Kredileri

Bu hibe gruplarını aslında kredi demek pek de doğru olmaz; çünkü devlet bu tür ödemeleri yatırımcıya hibe eder. Yatırım ağını genişletmek isteyen özellikle de yeni yatırım yapacak olan işletmelere verilen bu hibe kredilerinde devlet geri ödeme şartı aramaz. Sadece bu kredilerin yerinde kullanılıp kullanılmadığını tespit etmek için sıkı bir inceleme yapar.

Yıllar sürecek bu inceleme ve takip süreci ile kredinin tam yerinde ve amacına uygun kullanılması sağlanır. Kaldı ki verilecek kredinin tamamı tek seferde verilmez. Bunun yerine peyderpey kişiye aktarılır. Örneğin devlet yeni bir işletme açacak KOBİ’ye 100.000 TL geri ödemesiz bir hibe desteğinde bulundur. Bu 100.000 TL’nin tamamı değil de, önce 20.000 TL verilip sonraki aylarda belli süreler zarfında belirli ödemeler yapılarak bu 100.000 TL tamamlanır.

Ertelemeli Kobi Kredileri

Devletin özellikle Halkbank aracılığı ile kobilere sunmuş olduğu bu hizmet uygulamasına göre; kobiye verilen krediler, belli bir süre geri ödemesiz olmaktadır. Örneğin 50000 TL kredi alan biri, bu kredi borcu taksitlerini en erken 2 sene ödemeye başlayacaktır. Burada amaç, kobinin üretim potansiyelini arttırmaktır. Kobi, çekmiş olduğu krediyi  ödeme telaşına başlarsa diğer yatırımlarını sağlıkla yapamayacaktır. Bunun için yatırım alanı rahatlayana kadar devlet bu kobiden kredi taksitini istemez.

Düşük Faizli Kobi Kredisi

Yine Halkbanka’sı nezdinde verilen kobi kredilerinin bir tanesi de çok düşük faizli kobi kredi seçeneğidir. Bu kredi uygulamasına göre, kobi çektiği kredinin faizini olabilecek en düşük orandan çekmektedir. Günümüzde faiz oranlar 1.5’e kadar çıkmışken, kobi kredi faiz oranları halen 05’in altındadır. Çekilecek çok yüksek tutardaki bir krediye verilecek faiz miktarları düşünüldüğünde, kobi kredilerinin üreticiye ne kadar büyük avantajlar sağladığını görmekteyiz.

Paylaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM