Türk ve Azeri liderler ikili ilişkileri tartışıyor

Türk ve Azeri liderler ikili ilişkileri tartışıyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev 16 Ocak’ta telefonda bölgesel konuları görüştü.

Türkiye İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada Erdoğan, Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ’daki zaferinin bölgede barış ve istikrar için yeni fırsatlar getirdiğini söyledi.

Türkiye’nin desteğinin ve işbirliğinin her alanda devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, Azerbaycan’ın Ermenistan’ın işgalinden kurtardığı Yukarı Karabağ’da onarım ve inşaat faaliyetlerinin başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ermenistan ve Azerbaycan’ın eski Sovyet cumhuriyetleri arasındaki ilişkiler, Ermenistan ordusunun uluslararası alanda Azerbaycan toprağı olarak tanınan Yukarı Karabağ’ı ve yedi komşu bölgeyi işgal ettiği 1991 yılından bu yana gergin.

27 Eylül 2020’de yeni çatışmalar patlak verdiğinde, Ermenistan sivillere ve Azerbaycan güçlerine saldırılar düzenledi ve hatta insani ateşkes anlaşmalarını ihlal etti.

Altı hafta süren çatışma sırasında Azerbaycan, birkaç şehir ve 300’e yakın yerleşim yeri ve köyü kurtarken, en az 2.802 asker şehit oldu. Kaynakların ve yetkililerin söylediği gibi Ermeni tarafında kayıpların sayısı 5.000’e kadar çıkabilecek farklı iddialar var.

İki ülke, çatışmayı sona erdirmek ve kapsamlı bir çözüm için çalışmak üzere 10 Kasım 2020’de Rus aracılı bir anlaşma imzaladı.

Ateşkesi izlemek için bir Türk-Rus ortak merkezi kuruluyor. Bölgede Rus barışı koruma birlikleri de konuşlandırıldı.

Ateşkes, anlaşmaya göre silahlı kuvvetleri geri çekilen Ermenistan için Azerbaycan için bir zafer, Ermenistan için bir yenilgi olarak görülüyor.

Ancak son haftalarda Ermeni askerlerinin dağlık enklavda saklandığı bildirilen ihlaller bildirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM