Türkiye, insan hakları konusunda rapor hazırlıyor

Türkiye, insan hakları konusunda rapor hazırlıyor

Türkiye, 22 Nisan’daki son ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Raporunu “terörist bağlantılı kaynakların görüşlerini ayrıcalıklı kıldı” ve “gerçekleri göz ardı etti” diyerek eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı, 20 Nisan ‘da yayınlanan yıllık raporda yaptığı açıklamada, Türkiye’ nin raporda “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

“Bu rapor, teröristle ilgili çevrelerin iddialarını ve suçlamalarını gerçek olarak sunarak uzak bir sorumluluk anlayışına dayanıyor” diye ekledi.

Bakanlık, “ülkemizle ilgili kabul edilemeyecek bölümdeki iddia ve iddialarla dolu” dedi.

“Çok yönlü, çok yönlü terör tehditlerine karşı yoğun mücadelesine rağmen, Türkiye’nin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerine bağlılığını sürdürdüğünü” vurguladı.

Açıklamada, söz konusu raporun, yetkililerin Fetullahçı Terör Örgütü olarak adlandırdıkları ve ABD merkezli İslami vaiz Fethullah Gülen’in hareketine atıfta bulunarak Türkiye’nin “radikal terör grubu FETÖ” ile mücadelesini görmezden geldiği belirtildi.

Gülen, Ankara hükümetinin eski müttefiki ancak Temmuz 2016 darbe girişiminin arkasında olduğuna inanılıyor. Türkiye, Washington ‘dan Pennsylvania’ da yaşayan Gülen ‘in iadesi talebini yerine getirememesi konusunda şikayetçi oldu.

“Terörle bağlantılı grupların sözlerini tekrarlayan ve terörizmle mücadeleyi“ iç çatışma ”olarak tanımlayan böyle bir raporun, FETÖ’nin elebaşının yaşadığı bir ülkede yazılması tesadüf değil” dedi.

Bakanlık ifadesine, “Ayrıca ülkemizi kendi vatandaşlarına karşı sistematik insan hakları ihlallerini durdurma konusundaki haksız iddiaları suçlayan ülkeleri tavsiye ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadelesinin “temel hak ve özgürlükleri güçlendirmek için çabalar” ile birlikte “kararlı bir şekilde devam edeceğine” söz verdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM