Türkiye’ye karşı tehdit stratejik ortaklardan geliyor

Türkiye’ye karşı tehdit stratejik ortaklardan geliyor

21 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve müttefiklerinin “militanlara ücretsiz silah tedarik” ettiklerini ve Türkiye’ye satmayı reddettiklerini söyledi.

“Peki tehdit nereden geliyor? Öncelikle stratejik ortaklardan geliyor, ”diyen Erdoğan özel yayıncı NTV ile yaptığı röportajda.

“ABD’den paramızla silah satın alamayız. Ne yazık ki ABD ve koalisyon güçleri bu silahları, bu mühimmatı terör örgütlerine bedavaya veriyorlar ”diye ekledi.

ABD, son yıllarda Irak İslam Devleti ve Levant (ISIL) aleyhindeki kampanyada Suriye Kürt Halkı Koruma Birliklerini (YPG) destekledi. Destek, YPG’yi, merkezi Türk hükümetine karşı on yıllarca süren bir ayaklanma eylemi yürüten yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) organik olarak bağlı olarak bakan Ankara’yı kandırdı.

Bu arada Erdoğan, “Yunanistan ile barış” çağrısında bulundu ve Ege ve Akdeniz’de devam eden baştanbaşa değişimler arasında “daha fazla gerginlik istemiyor” dedi.

“Şimdi barışa ihtiyacımız var. Dahası, seninle olan huzurumuz başka hiç de değil. Genç, dinamik [Yunanistan Başbakanı Alexis] Tsipras yeni bir adım atmak istiyor. Son ziyaretimde [Yunan] cumhurbaşkanını aynı ruhla gördüm, ”dedi.

Erken seçim

24 Haziran’da yapılacak erken seçimden bahseden Erdoğan, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) millet isterse ulusun “yeterli” olduğunu söyleyip istifa etmesi halinde görevine devam edeceğini söyledi. ”

Parlamento, 20 Nisan ‘da erken seçim çağrısında bulunan bir yasa tasarısını onayladı. Bu arada, hem siyasi hem de muhalefet partilerinin 386 milletvekili harekete destek verdi. Anketlerin başlangıçta Kasım 2019’da yapılması bekleniyordu.

Erdoğan, AK Parti’nin iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile ittifak halindeki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) genel başkanı Devlet Bahçeli’nin önerisi sonrasında sorunu ele almaya mecbur bırakıldığını söyledi.

“Bizim müttefikimizin [Bahçeli] ifadesi durumu değerlendirmemize zorladı. Bunu değerlendirdik ve daha sonra [sonuç] haline geldik, ”diye ekledi,“ erken seçim çağrısı öncesinde Bahçeli ile görüşme yok ”dedi.

Ayrıca MHP ile ortak bir seçim öncesi seçim mitingine ilişkin “sorun yok” diyeceğini belirtti ve oylamada partinin parlamento adaylarını belirlemek için kamuoyu anketleri düzenleneceğini de sözlerine ekledi.

İktidar partisi, Yüksek Seçim Kurulu (YPG) tarafından seçim takvimine ilişkin bir duyuruyu takiben kampanyaya başlayacak olan Erdoğan, ayrıca, yabancı bir ülkedeki binlerce Türk vatandaşına daha ayrıntılı bilgi vermeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Erdoğan, “Şu anda açıklamayacağım bir ülkede 10 bin ila 11 bin Türk vatandaşını kapalı bir alanda ele alacağım” dedi.

Yeni kurulan muhalefet partisi İYİ (İyi) Partisinin seçimlere katılımıyla ilgili bir soruda Erdoğan, bunun YSK ile Yargıtay Savcılığı arasındaki görüşmelerden doğan bir karara bağlandığını söyledi.

FETÖ’ye karşı mücadele

Bu arada Erdoğan, Türkiye’nin Temmuz 2016 darbe girişiminin ardında hakim olmakla suçlanan kaçak Adil Öksuz’un nerede olduğunu belirledi.

“Bazı temaslar kuruldu” diye ekledi, “şimdiye kadar [FETÖ] örgütünün 83 üyesi Türkiye’ye geri getirildi.

Erdoğan, son üç yılda en az 16,650 yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) militanının Türkiye’de ve Kuzey Irak’ta “etkisizleştirildiğini” söyledi.

Türk makamları söz konusu militanların teslim olduklarını, öldürüldüklerini ya da yakalandıklarını ima etmek için sıklıkla “tarafsızlaştırılmış” kelimesini kullanırlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM