Vergi kaçakçılığına karşı yeni savaş

Vergi kaçakçılığına karşı yeni savaş

Vergi idaresi (AADE) ve Maliye Bakanlığı’nda dizginleri eline almaya hazırlanan yetkililer, ilave yasal ve idari tedbirler alarak vergi kaçakçılığıyla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Edinilen bilgiye göre yeni tasarımda elektronik fatura vurgusu yer alıyor. 2023 yılı içinde Avrupa Birliği zorunlu başvuru talebinde bulunacak, ancak diğer ülkelerin yaptığı gibi Yunanistan da AB kurallarından muafiyet talep etmek zorunda kalacak. E-fatura zorunlu hale gelecek, ancak kademeli olarak, böylece 2024 yılına kadar tüm işletmeler ve profesyoneller e-faturaya sahip olacak.

Diğer bir konu ise kripto para birimleri: Sadece Yunanistan’da değil, Avrupa’da da yetkililerin bazı kurallar koymayı başaramadığı gri bir manzara. Yıl içinde kurumsal bir çerçevenin oluşturulması beklenmektedir. Diğer planlar, taşınır ve taşınmaz varlıkların kaydını içerir. Esasen, tüm vergi mükelleflerinin varlıklarını içerecek şekilde sıfırdan yeni bir emlak kaydı oluşturulacak.

AADE ayrıca yeni denetçilerin işe alınmasını, harcamaların yalnızca elektronik defter tutma yoluyla muhasebeleştirilmesini, doktorlar, avukatlar vb.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM