Yıkım tehdidi altındaki kral mezarları

Yıkım tehdidi altındaki kral mezarları

Bulunan Türkiye Manisa ‘nın batı eyaleti, 2.700 yaşındaki Bintepeler Tümülüs mezarlarının olduğu bilinen, Lidya kralları tarafından talan edildi defineciler oldukça bir ölçüde inşaat ekipmanları ile mezarların tahrip.

İki tümülüsün tamamen yok olmasından korkulurken, bölgede bulunan 90’a yakın tümülüsün korunması için çalışmalar başlatıldı.

Kendirlik ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gediz Ovası’nda Anadolu’nun piramitleri olarak da anılan tümülüslerden ikisi 26 Ocak’ta inşaat ekipmanları ile talan edildi.

Olayın ardından 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Tümülüsünün korunması için çalışmalar başlatıldı.

Jandarma ekipleri bölgede kaçak kazılara karşı devriyeleri artırırken, Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan bölge halkını hazine avcılarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İnşaat ekipmanları ile yapılan kaçak kazıya ilk kez tanık olduğunu belirten Belediye Başkanı, hazine avcılarını antik çağda soyulan tümülüslere zarar vermemeleri konusunda uyardı.

Alhan, 115 tümülüsün sadece 90’ının kaldığını belirterek, “Yazılı kaynaklar, tüm bu tümülüslerin altıncı ve yedinci yüzyıllarda soyulduğunu söylüyor. Arkamızdaki iki tepeden birinin Kral Alyattes’e, diğerinin de Kral Gyges’e ait olduğuna inanılıyor. Antik çağda soyulan bu tümülüslerde hiçbir şey kalmadı. ”

“Tümülüsler telle çevrilebilir ve her tepeye bir numara atanabilir” diye ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM