Yük Asansörü Nedir? Yük Platformu Çeşitleri

Yük Asansörü Nedir? Yük Platformu Çeşitleri

Günlük hayatta pek çok iş alanında taşıma araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu araçları hem üretimde hem de depolama için kullanan kişilere maddi açıdan en verimli sonucu vermesi odlukça önemlidir. Bunun pek çok örneği bulunmaktadır ki bu teknolojinin en son eseri yük asansörü olmaktadır. Pek çok ürünün taşınması, parçaların kısa sürede bir noktadan başka bir noktaya ulaştırılması gerekmektedir. Bunun yaparken malzemelerin kırılmaması, sağlam kalması da gereklilikler arasında yer almaktadır. OHC Lift yük platformlarını tercih eden kişi ve firmalar u avantajdan yararlanmaktadır. Yük asansörleri pek çok farklı form ve özelliğe sahip olmaktadır. Net bir form gerekmemekle birlikte her bütçeye ve ihtiyaca bağlı ürün üretilebilmektedir. Özel üretim ürünler ile malzemeler çok daha pratik bir biçimde taşınabilmektedir. İşçilerin çok daha uzun sürede yapacağı iş böylelikle çok daha kolay ve hızlı olmaktadır. Aynı zamanda işçi güvenliği açısından da yük asansörü her zaman en önde tercih edilen taşıyıcılardan olmaktadır. CE standartları yerli üretim ürünlerimiz bu amaçları karşılayacak nitelikte olmaktadır. Yük asansörlerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Bu nedenle pek çok özelliği ihtiyaç durumuna göre çeşitlenebilmektedir. 

Yük Asansörü Çeşitleri

Yük asansörü çeşitleri yük asansörünün modeline bağlı değişmektedir. Kolonlu ve makaslı olarak birbirinden ayrılan ürünler kendi içerisinde de farklı formlara evrilebilmektedir. Yük platformu tercih ederken çeşitleri arasından uygun olanlar üzerinde çalışılmalıdır. Çünkü her çeşit her yerde kullanıma uygun olmamaktadır. Bazı ürünler taşınabilmekte, bazıları ise sağlam bir biçimde yerinde kalmaktadır. Bu nedenle yük asansörü seçimi yaparken bu ayrıntılar oldukça önemlidir. Hidrolik bir çalışma prensibine sahip olan ürünler form ve işlev açısından değişmektedir. 

CE belgeli ürünler hidrolik silindir borulardan oluşmaktadır. Krom malzeme de kullanılmakta ve bunlara çelik konstrüksiyon eşlik etmektedir. Mukavemeti odlukça fazla olan bu malzeme yalama gerektirmemektedir. Makaraların ve burçların yağlanmasına gerek olmaması seç açısından da önemlidir. Ürünlerde ses potansiyeli kesilmekte ve böylelikle rahat bir biçimde kullanılabilmektedir. Bunlara monta da eşlik etmektedir. Her iki ürün de ortak olarak çukur veya zemine sabitlenebilmektedir. Bunların yanında ürünlerin ek parçaları bulunmaktadır. Hız ayar valfi ile ürünlerin hızları değiştirilebilmektedir. Hız potansiyelleri ihtiyaca göre değişmektedir ki bu sayede çok daha hızlı taşıma gerçekleşebilmektedir. Hidrolik sistem uzun ömürlüdür ki bu da ürünün tercih edilmesinin sebepleri arasında yer almaktadır.

Kolonlu Yük Platformu

Kolonlu yük asansörü adından da anlaşacağı üzere kolon sistemi ile çalışmaktadır. Kolonlar, yük asansörünün temel formunu oluşturmaktadır. Kolonlu asansörler günümüzde pek çok yerde kullanılmaktadır. Otoparklar ve fabrikalarda yoğun olarak tercih edilen bir taşıma aracıdır. Pek çok kişinin ihtiyacını karşılayan bir üründür. Genellikle fabrikalarda ve birtakım üretim yerlerinde taşıma potansiyelini arttırmak amacı ile tercih edilmektedir. İşçilerin yüklerini de azaltmakta ve depo gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Kolonlu sistemde ebatlara bağlı olarak karşılıklı 2 veya 4’lü kolon bulunmaktadır. Bunlar eşit kaldırma amacı ile bu şekilde tercih edilmektedir. Kolonlu asansörler farklı ağırlık kaldırma potansiyellerine sahiptir. 100 kilo kaldırabilen örnekler odluğu gibi 10.000 kilograma kadar ağırlık taşıyabilen yük platformları vardır. Elbette bunların daha gelişmiş ve ara modelleri de alternatifler arasındadır. 

Makaslı Hidrolik Yük Platformu

Makaslı yük asansörü makas gibi bir yay sistemine sahip olduğundan bu adı almaktadır. Çift yönlü makaslara sahip olan üründe makaslar ki veya daha fazla sayıya sahip olabilmektedir. Bunu belirleyen ise makaslı yük asansörünün genişliği olmaktadır. Genişliğe bağlı sık makas eklemeleri yapılmakta ve bu sayede daha fazla ağırlık kaldırma potansiyeli olmaktadır. Makaslı asansörler farklı uzunluklara çıkabilmektedir. Bunun yanında ağrılık kapasiteleri de benzer oranlarda değişime açıktır. Makaslı yük platformları farklı makas alışkanlıkları ile farklı yükseklikler için uygun olabilmektedir. Yükler ne olursa olsun buna uygun ağırlıklar ve uygun malzemeler tercih edilebilmektedir. Makaslı sistem depolama ve üretim alanları için vazgeçilmez bir üründür.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM