Yunan tahvil getirileri yükselişte

Yunan tahvil getirileri yükselişte

10 yıllık Yunan tahvilinin getirisi geçen Temmuz ayından bu yana ilk kez %4’ün üzerine çıkarken, Yunan tahvillerinin yatırım yapılabilir notuna rağmen spread üç ay önceki 120 baz puandan 138 baz puana yükseldi. şimdi yeniden kavuştu.

Analistlere göre tahvil fiyatları üzerindeki baskının nedenleri, faiz oranlarında yeni bir artışın olası bir faiz artışından daha olası görüldüğü Perşembe günkü ECB toplantısı öncesinde piyasada genel olarak hakim olan ruh halinin yanı sıra iki noktaya odaklanıyor. birkaç gün önce.

Birincisi, Yunanistan’ın Kanadalı ajans DBRS Morningstar tarafından yapılan yükseltmesinin tamamen hesaba katılması, “söylentiyi satın al, haberi sat” stratejisi çerçevesinde pozisyonların kısmen tasfiye edilmesine yol açtı. İkincisi, ülkedeki yıkıcı sellerin ve siyasi gelişmelerin mali maliyetlerine ilişkin raporlar, hissiyatı baskıladı ve Moody’s’in bu Cuma günü Yunanistan’a ilişkin kararında cesur bir hamle yapıp yapmayacağı konusunda şüpheler yarattı.

Her ne kadar Moody’s’in Yunanistan’ı olumlu bir görünümle Ba3’e yerleştiren mevcut notu yatırım yapılabilir seviyenin üç kademe uzağında olsa da (bu nedenle dönüm noktası olan nota ulaşması beklenmiyordu), çifte yükseltme bile gerçekleştirerek aradaki farkı kapatabileceği yönünde tahminler vardı. derecelendirme kuruluşlarının geri kalanı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM