100 Bin Vatandaşı İlgilendiren Emeklilik Çalışması

100 Bin Vatandaşı İlgilendiren Emeklilik Çalışması

Hükümetin yeni başlatmış olduğu çalışmaya göre SSK ve BAĞ-KUR lu vatandaşların prim eksiğinden dolayı emekli olma sorunu yaşayan vatandaşların noksanlarını tamamlayıp belli bir yaşın üstünde olan vatandaşa emeklilik yolu açlıyor detaylar kredibanka.net sitesinde…

Bağ-kur’lular, yapılandırma kanunuyla geçmişe dönük borçlanma yaparak yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmiş olduğu takdirde emekli olabildi. Sgk’lılar için de aynı olanakın getirilmesi gündemde. Daha önceden bununla alakalı bir müjde verilmişti.

DÜZENLEMEDEN 100 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Düzen çıkarsa emeklilik yaşını doldurmuş olduğu şekilde çeşitli sebeplerle işi olmayan kalıp prim süresini dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmemiş 100 bin kişiye emekli olma yolu açılacak. Bu kapsamda birkaç biçimül üzerinde duruluyor.

1800 GÜN PRİM GÜNÜ ŞARTI

çalışmayla öncelikle noksan primi olanlara borçlanma olanakı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. örneğin, en az bin 800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bin 800 ve üzerinde prim günü olanlar noksan süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Borçlanma kanalıyla emeklilik için yasa çıkması şart. Ancak bütçe dengeleriyle tereddütler çalışmanın yavaş ilerlemesine neden oluyor.

ÖDENEMEYEN PRİMLER İÇİN

çalışmayla tamamlanıp kısa vakit arasında meclis’e gönderilmesi umut ediliyor. Güneş’in haberine gore, yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işi olmayan kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emeklilik yolu açılacak. Prim günü noksan olanlar, düzenlemenin 2018 yılında yasalaşmasını dört gözle bekliyor.

EMELİLİK DÜZENLEMESİ MASADA

Rahatsızlık ve ekonomik kriz gibi gelişmelerin etkisiyle işini kaybeden ve iflas edip tekrar çalışma fırsatı bulamayan binlerce emekli adayı kendini güvende hissetmiyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı düzenlemeye sıcak bakmayan hükümet, prim günü eksik olanlara kapı aralamış durumda.

Iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için işe giremeyen 100 bin kişiye emekli olma yolu açılacak. Bu kapsamda birkaç formül üzerinde duruluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM