Dolar Haftaya Hareketli Başladı 8 Ocak Dolar Fiyatı

Dolar Haftaya Hareketli Başladı 8 Ocak Dolar Fiyatı

8 Ocak 2018 pazartesi dolar fiyatı ne kadar oldu? Son dolar tahminleri ve analizleri.

Dolar/TL bazında geçtiğimiz haftayı 3.7450 civarında seyrinde tamamlayan dolar, yeni haftanın ilk gününde güne 3.7378/3.7410 seviyesinden başladı.Dolar fiyatları açılış itibarıyla en düşük 3.7326 seviyesini gördü, saat 9.36 sıralarında 3.7404 seviyesine hareketini sürdürdü.

Kısa vadeli düşüş trendinin geçtiği 3.7174 seviyesi 100 günlük ortalaması olan 3.7039 öncesindeki destek noktası olarak dikkat çekiyor. ABD’de Cuma günü yayımlanan veriler tarım dışı istihdam artışının Aralık’ta 148 bin kişi ile ortalama beklentinin altında kaldığını, ortalama ücretlerdeki yıllık artışın ise %2.5 ile beklentiye paralel gerçekleştiğini gösterdi.

Manşet rakamın hayal kırıklığı yaratması ve bir önceki aya ait ücret artışlarının aşağı yönde güncellenmesi, verilerin USD açısından hafif olumsuz bir algı yaratmasına neden oldu. USD verinin ardından ilk tepki olarak gerilese de, DXY’nin yıl içinde kaydettiği dip seviyelerden destek bulmaya devam ettiğini gördük.

Özetle, verinin nispeten zayıf kaldığını, ancak son günlerde zaten baskı altında kalmış olan USD’de yeni bir satış dalgasına yol açacak ölçüde sürpriz yaratmadığını söylemek mümkün. USD’nin zayıf bir seyir izlemeye devam edeceği, ancak DXY’nin kısa vadede 91-92 bölgesinden destek bulabileceği görüşündeyiz. ABD’de bu hafta Fed konuşmacıları (Pazartesi Bostic ve Williams; Salı Rosengren ve Kashkari;Çarşamba Evans, Kaplan ve Bullard; Perşembe Dudley) ve enflasyon verileri takip edilecek. Mart’ta faiz artırımına gidilmesine %75 olasılık tanınırken, FOMC üyelerinden gelecek mesajların USD’yi destekleme potansiyelini oldukça sınırlı buluyoruz.

EUR/USD paritesi Cuma günü ABD verilerinin ardından bu bölgeyi test etse de, 1.2080-1.21 bölgesindeki direnci aşamadı. CFTC tarafından yayımlanan veriler,külatörlerin Euro kontratlarındaki net uzun pozisyonunun tüm zamanlarda gördüğü zirve seviyesine ulaştığını gösterdi. Fiyatlar da uzun süredir gördüğü en yüksek seviyelere
ulaşmışken, bu görüntü normal şartlarda paritenin zorlanmaya başlayabileceğine işaret eden bir gelişme kabul edilebilir. Ancak Euro’da uzun pozisyonların daha da artabileceği ve EUR/USD’deki yükseliş eğiliminin orta vadede devam edebileceği beklentisindeyiz. Kısa vadede ise mevcut seviyelerde konsolidasyon izlemek şaşırtıcı olmaz. Euro Bölgesi’nde bu hafta Almanya’da koalisyon kurulması sürecine ilişkin gelişmeler ve Perşembe günü yayımlanacak ECB toplantı özeti takip edilecek.

Yabancı yatırımcıların TL’ye ilgisi artarken, para biriminin geçen haftanın son iki işlem gününde en iyi performans gösteren GOÜ para birimi olduğunu gördük. Bugün yurt içinde yayımlanacak sanayi üretimi verilerinin TL üzerindeki etkisinin sınırlı kalacağı ve USD/TL kurunda GOÜ para birimlerindeki genel eğilimin takip edileceği görüşündeyiz.

Geçen hafta kaydedilen düşüşün ardından kurda kısa vadede görece yatay bir seyir izleyebiliriz. Ancak küresel risk iştahı yüksek seyretmeye devam ederken, GOÜ para birimlerinin değer kazanmaya devam edeceği ve TL’nin de bu harekete katılacağı beklentisini koruyoruz. USD/TL’de 3.7320 ve 3.72 destek, 3.76, 3.77 ve 3.7870 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Haftaya 4.50 seviyesinin altında başlayan EUR/TL’nin önümüzdeki dönemde kademeli olarak gerileyebileceği beklentisindeyiz. Benzer şekilde, GBP/TL çaprazında da hafif aşağı yönlü hareket görülebilir.

Altındaki yükselişin devam etmesi ve önümüzdeki haftalarda US$ 1,350’li seviyelerin test edilmesi olasılığını göz ardı etmiyoruz. Ancak baz senaryomuz, kısa vadede mevcut seviyelerde yatay bir seyir görülebileceği yönünde. Altında şimdilik temkinli bir yaklaşım benimsemeyi tercih ediyoruz. TL cinsi altında ise yatay/hafif aşağı yönlü seyir görüleceği beklentisini koruyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM