2018 Yılı Asgari Ücret Net Yatacak Maaş Belli Oldu

2018 Yılı Asgari Ücret Net Yatacak Maaş Belli Oldu

2018 senesi asgari ücret miktarı belli oldu. Asgari ücret tespit komisyonu, tarafınca belirlenen 2018 asgari ücret miktarını dün bakan Jülide Sarıeroğlu tarafından açıklandı. Asgari ücret miktarı hayal kırıklığı yaratttı ve tepkiler büyük oldu. İşte 2018 net asgari ücret, net zam oranı ve net maaş hesaplama tablosu…

Asgari ücret ne kadar oldu? çalışma ve sosyal Güvenlik bakanı jülide sarıeroğlu, 2018 asgari ücret miktarını net bin 603 lira olarak açıkladı. Açıklamanın peşinden sendikalardan ve muhalefetten karara tepki geldi. Cumhurbaşkanı erdoğan da bugün asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulundu. Işte 2018 senesi asgari ücreti ile alakalı son dakika gelişmeleri…

2018 asgari ücret ne kadar oldu?

çalışma ve sosyal emniyet bakanı jülide sarıeroğlu, “1 ocak 2018 itibariyle asgari ücret 2018’de brüt olarak 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olacak. Artış yüzde 14,2 olacak. 2016’dan itibaren başlattığımız asgari ücret desteği 2018’de de sürecek” şeklinde konuştu. Mevcut asgari ücret 1404 tl’den 1603 tl’ye yükselerek %14.2 artış gösterdi.

Asgari ücret tespit komisyonu, 2018 senesi asgari ücret sayıını belirlemek üzere dördüncü kez toplandı. Komisyon toplantsıcaklıknın arkasından çalışma ve toplumsal güvenlik bakanı jülide sarıeroğlu açıklama yaptı. Işçi ve işveren kesimlerin de yer aldığı masada türk-iş genel sekreteri nazmi irgat, “komisyon kararına katılmıyor, muhalefet ediyoruz” dedi.

Ne kadar vergi kesilecek?

2018 asgari ücret miktarına nazaran; brüt 2029 liralık maaştan, çalışanların eline geçecek miktar 1603 lira olacak.

Maaşlardan 304 lira sgk primi, 259 lira gelir vergisi ve 15 lira damga pulu vergisi kesilecek.

Geri kalan 1451 lira “asgari geçim indirimi” ile beraber 1603 liraya muadil geliyor.

Kiliçdaroğlu: asgari ücretliye net 2 bin lira vereceğiz

Bin 603 tl olan asgari ücret ile alakalı açıklamalarda bulunan chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu, asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“asgari ücret bin 603 liraya çıktı. Dedi ki asgari ücret artacaksa 2 bin lira olsun dedik. Net 2 bin lirayı asgari ücretliye verirsek insanların borcu da olsa bir şekilde geçinir. Yüzde 11 büyüme var. Madem yüzde 13 enflasyon var bu rakam nedir? 3 çocuğu olan bir asgari ücretlinin eline geçen bin 709 tl. Bin 709 tl ile siz geçinebiliyor musunuz? Dolmuşa binmiyorsunuz, otomobile para vermiyorsunuz sizler on binlerce lira para alıyorsunuz fakat asgari ücretli nasıl geçinecek. Inanın bu ankara’da oturanlarda vicdan yok. 2 yıl önce asgari ücret net bin 500 lira olsun dediğimde parayı nereden bulacaksın dediler. Saraya para bulursun, lüks yaşarsın fakat asgari ücretliye para yok. Bizler saraydan keseceğiz asgari ücretliye net 2 bin lira vereceğiz.”

Cumhurbaşkani erdoğan: asgari ücreti beyefendiler burun kıvırıyor

Asgari ücrete yapılan zam ile ilgili de izahat icra eden erdoğan, “dün asgari ücret açıklandı. Ama asgari ücreti beyefendiler burun kıvırıyor. 2002 yılında asgari ücret 184 liraydı. Biz bunu geçen sene 1404’e çıkardık. şimdi ise 14,3’lük artışla 1603 tl’ye çıktı. Ya eline diline dursun. Nereden nereye. Asgari ücreti 9 kat arttırmış olduk. Hiçbir zaman da enflasyonun dibine düşürmedik. Istihdamı teşvik etmek için bu asgari ücrete 100 lirada işveren teşviki uyguluyoruz. Türkiye zenginleştikçe 81 vilayetin her biri payını alacaktı şahıs başına düşen gelir 3 bin 500 dolardı. Bugün ise şahıs başına düşen milli gelir 11 bin dolar oldu. Asgari ücret de büyük bir artışla 1603 lira. Bizim için siyaset bir amaç değil bir araçtır. Politika makam ve mevki kapısı değil millete hizmet etmenin ve ülkeyi layık olduğu seviyelere taşıma kapısıdır. Türkiye son 15 yılda hangi sorumluluğu üstlendiyse hepsinin hakkını fazlasıyla vermiştir” şeklinde konuştu.

Disk: asgari geçim tutarinin çok altinda

Asgari ücrete meydana getirilen yüzde 14.2´lik zammı değerlendiren disk genel başkanı kani beko, “karar hükümet ve işveren ittifakı ile alındı. Işçilerin ve sendikaların görüşü her zaman olduğu şeklinde yine dikkate alınmadı” dedi.

Asgari ücret tespit komisyonu 2018 senesi için net asgari ücreti 199 lira artışla asgari geçim indirimi (agi) dahil 1,603 lira olarak belirlenmesini yayınladığı yazılı acıkmada değerlendiren beko, hükümetin “asgari ücrette yüzde 14.2’lik artış sağladık, böylece işçiyi enflasyona ezdirmedik” iddiasının doğruyu yansıtmadığına işaret ederek, asgari ücretin “geçim ücreti” düzeyinde belirlenmesi gerektiğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“hükümet, devlet kurumlarının verilerini dahi dikkate almadı. Saptanan asgari ücret tüik tarafınca hesaplanan ve komisyona sunulan bir işçinin asgari geçim ücretinin çok altındadır.
Tüik, asgari ücret tespit komisyonu’na sunmuş olduğu raporda bir işçinin asgari geçim tutarını 2017 kasım ayı için 1,893 lira olarak saptamıştı.”

“hükümet 2018’in bütünü için 1,603 lira dedi. Asgari ücret devletin kendi kurumunun hesapladığı tutarın en az 290 lira altındadır.Hükümet ve işveren bloku sadece işçilerin ve sendikaların taleplerini değil devletin istatistik kurumunun saptadığı verileri de dikkate almadı.”

“öte taraftan asgari ücretin 1,603 lira olduğu iddiası yanıltıcıdır. Agi hariç asgari ücret 1,451 liradır ve işverenlerin ödeyeceği miktar budur. Asgari ücretlinin eline geçecek 1,603 liranın 152 lirası devlet tarafınca ödeniyor. Saptanan asgari ücret işçilerin ekonomik büyümeden hisse alamaması anlamına geliyor.”

“ülke ekonomisinin yüzde 11 büyüdüğünün iddia edilmiş olduğu koşullarda bu ayrım neden asgari ücrete yansımıyor? Eğer asgari ücrete enflasyon + gelişme kadar zam yapılsaydı, asgari ücretin en az 2,300 lira olması gerekiyordu. Konfederasyonumuzun talebi buydu.””işçiye efsunmeden pay vermeyen ve asgari ücretin geçim ücreti olmasını engellemiş olan hükümet, işverenlere teşvikte ise yeniden eli bol davrandı. çalışma ve sosyal emniyet bakanı işverenlere dönük asgari ücret desteğinin devam edeceğini söylemiş oldu. Işverenlerin asgari ücrete evet demek için bu şartı ileri sürdüğü ve hükümetin de işverenlerin bu isteğini kabul etmiş olduğu sır değil.”

“bunun anlamı asgari ücret artışının maliyetini işverenlerin sırtından alıp halkın, emekçinin sırtına yıkmak anlamına gelir. Idame eden işverenlere dönük 100 lira asgari ücret desteği ve beş puan sgk prim indirimi ile asgari ücretin işverenlere maliyeti iyice düşürülmüş olacak.”

“hükümet işverenler için cömert teşviklere devam ederken, işçilere büyümeden, millî gelir artışından hisse vermeye yanaşmadı, dahası brüt asgari ücretten 426 lira ödenti yapılmasına karar verdi. Bu asgari ücret, milyonlarca asgari ücretlinin ve ailelerinin bir sene daha açlık sınırının altında yaşamaları anlamına geliyor.”

“asgari ücretliye ve ailesine ayda 1,603 lira, günde 53 lira ücreti reva görenlere, sıkıysa siz bu ücretle bir ay veya bir gün geçiltihap diyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
asgari ücret

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM