6 Yıllık Enerji Verimliliği Eylem Planı Kabul Edildi

6 Yıllık Enerji Verimliliği Eylem Planı Kabul Edildi

Enerji ve doğal kaynaklar bakanlığı tarafından hazırlanan ulusal enerji verimliliği eylem planı (2017-2023) yüksek planlama kurulu tarafınca kabul edildi.

Plana bakılırsa, otomobillerin şehir merkezlerine girişini sınırlayan caydırıcı önlemler alınacak, parklanma ücretinin şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde pahalı, sakin olduğu yerlerde ise nispeten ucuz olduğu düzenlemeler yapılacak.

Resmi gazete’nin mükerrer sayısında dün piyasaya çıkan plan kapsamında, bina ve hizmetler, enerji, ulaştırma, sanayi ve teknoloji, tarım ve yatay mevzular olmak üzere, toplam 6 kategoride 55 fiil planı ile 2023 senesinde türkiye’nin birincil enerji tüketimini yüzde 14 azaltılması hedefi yer aldı.

Yol üstü araç işgali

Ulaştırma sektörü başlığı altında, “şehirlerdeki trafik yoğunluğunun azaltılması: araba kullanmasının azaltılması” eylemi yer aldı.

Fakat; şehir merkezlerindeki trafik yoğunluğunun azaltılması için vasıtaların yol üstüne parkının etkin bir şekilde denetimi, caydırıcı ücretlendirme sistemlerinin uygulanması ve akıllı park alamı sistemlerinin kurulması olarak açıklandı.

Yürütülecek faaliyetler şöyle sıralandı:

* otomobillerin şehir merkezlerine girişini sınırlayan caydırıcı önlemler alınacak.
* trafik yoğunluğuna neden olan albeni merkezlerinin otopark kapasiteleri uygun şekilde planlanacak, otoparksız bina uygulamalarına müsade edilmeyecek ve belediyeler tarafından tahsil edilen otopark bedellerinin yeni otopark yapımlarında kullanımı etkin yürütülecek.
* yolüstü ve kaldırımların vasıtalar tarafınca işgalinin önlenmesi ve yoğun arterlerde yolüstü parklanmaların planlanmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Taksi, otobüs, dolmuş benzer biçimde araçların indirme/bindirme alanlarının fiziki düzenlemeleri yapılacak.
* parklanma ücretinin şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde pahalı, sakin olduğu yerlerde ise nispeten ucuz olduğu düzenlemeler yapılacak, toplu nakliyat sistemleri modlar arası (intermodal) olarak düzenlenecek. * “park et devam et” uygulaması yaygınlaştırılacak.
* doruk trafik saatlerde çöp/hafriyat kamyonu, iş makinaları vb. Araçların trafik seyri denetlenecek ve kısıtlanacak. Ağır yük vasıtalarının şehir içi lojistik kapsamında şehre ancak belli saatlerde girmesi sağlanacak.
* şehirlerde düşük karbon emisyonlu yerler oluşturulacak bu bölgelere efsunk tonajlı araçların girmesi engellenecek.
* şehir içi kargo taşımacılığının trafik yoğunluğunun az olduğu saatlerde yapılması özendirilecek.
* kamu kurumları, özel müesseselar ve okulların giriş-çıkış saatleri kademeli olarak daha etkin düzenlenecek.
* araç kullanmanın senelik maliyeti konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesine yönelik etkinlik düzenlenecek.

Ortak araç özendirilecek

Eylem planı’nda toplu taşımanın yaygınlaştırılması için hizmet ağının artırılması ve güçlendirilmesi için milli ve uluslararası finans desteklerinden yararlanılacağı açıklandı. Plana bakılırsa, ülke çapında farklı etkinlikler düzenlenerek kamuoyunun ulaşım farkındalığının artırılmasına yönelik ulaşımda davranış değişikliği yapmayı gayelayan ve bir hafta sürecek olan ‘hareketlilik haftası’ düzenlenecek. Ortak araç kullanımı (carpooling), yeni teknolojilerin yaygınlaştırılması, hızlı (tahsisli) hat ve alternatif ulaşım şekilleri özendirilecek. şirketler yerel yönetimlerle işdonanması yaparak çalışanlamış olurının toplu taşımayı kullanılmasını özendirilecek. 20 yaş üstü traktör ile 10 yaş üstü biçerdöverlerin yüksek verimlilerle değiştirilmesi desteklenecek.

Akıllı sayaçlar yaygınlaştırılacak

Plana göre akıllı sayaçlar yaygınlaştırılacak. Avrupa birliği ile müktesebatı esas alınarak fayda-maliyet analizi yapılacak. Odak grupları önceliklendirilip belirlenecek. Ilk önce endüstri tesisleri, ticarethaneler, oteller şeklinde. Altyapı ihtiyaçları tespit edilecek ve buna bağlı olarak maliyet hesaplanacak. Akıllı sayaç bedelinin tarifeye tesiri değerlendirilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM