Kiracılara Gelecek Yeni Zam Oranı Belli Oldu

Kiracılara Gelecek Yeni Zam Oranı Belli Oldu

2018 senesi itibariyle kiralarda uygulanacak zam aralık enflasyon değerlerinin açıklanmasıyla belirlendi. Tüik’in verilerine göre ortaya çıkan kira zam oranı yüzde 15,82 olduğu belirtildi.

Türkiye istatistik kurumu’nun (tüik) enflasyon oranlarını açıklamasının peşinden kira sözleşmesi ocak ayında bitecek olan kiracılara yapılacak zam oranı da belli oldu. Tüik verilerinin açıklanmasının ardından kiracıları yakından ilgilendiren bir mevzu da açıklığa kavuştu.

Yeni sene itibariyle kira sözleşmesi ocak ayında bitecek olan kiracılara yapılacak zam nispeti enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte belirlendi. 2018 yılının kira zam oranları enflasyonun açıklanmasıyla ortaya çıkmış oldu. Aralık ayı enflasyon değerlerinin açıklanmasıyla 2017 yılı genel enflasyonu da ortaya çıkarken, 2018 yılında kirada oturan yurttaşlara uygulanacak kira zammı da belirlendi.

Türkiye istatistik kurumu’nun açıkladığı verilerle, yeni enflasyon oranları ile birlikte laflaşmesi ocak ayında bitecek olan kiracıların kirasına yüzde 15,82 nispetında bir zam uygulanacak. Kiralara uygulanacak olan yüzde 15,82 zam ile beraber 2017 senesinde bin lira kira ödeyen bir şahıs yeni yılda kirasına 158 lira daha eklenecek. Bununla birlikte senelik baz ele alındığında 12 ay boyunca 12 bin lira kira ödemesi icra eden bir kişi ocak ayında uygulanan yüzde 15,82 zamla beraber sene sonuna kadar toplamda 13 bin 896 lira kira ödemesi yapacak.

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla beraber 2018 yılında kirada oturan vatandaşlara uygulanacak zam oranı da açıklandı. Bununla birlikte 2018 de kiracılara yüzde 15,82 oranında bir zam uygulaması getirildi. Kirası bin lira olan bir şahıs aylık bin 158 lira kira ödeyecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM