AB bilim adamları, Akdeniz’in ‘orman yangını sıcak noktası’ haline geldiğini söylüyor

AB bilim adamları, Akdeniz’in ‘orman yangını sıcak noktası’ haline geldiğini söylüyor

Avrupa Birliği atmosfer gözlemcisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin rekor düzeydeki en yoğun alevleri ve bölgede daha fazla yangın ve duman kirliliği riski oluşturan bir sıcak hava dalgasıyla vurduğu Akdeniz’in bir orman yangını noktası haline geldiğini söyledi.

Binlerce insanın evlerinden tahliye edildiği Yunanistan ve Türkiye gibi ülkelerde orman yangınları şiddetleniyor ve Salı günü çıkan bir yangın kömürle çalışan bir elektrik santralini tehdit ediyor.

Güney Avrupa’nın yoğun bir sıcak hava dalgası yaşadığı ve Salı günü Yunanistan’ın bazı yerlerinin 46 Santigrat (115 Fahrenheit) üzerinde sıcaklıklar kaydettiği için yangınlar çıktı.

Bilim adamları, insan kaynaklı iklim değişikliğinin ısı dalgalarını daha olası ve daha şiddetli hale getirdiğini söylüyor. AB’nin Copernicus Atmosfer İzleme Servisi (CAMS), sıcak ve kuru koşulların daha fazla yangın tehlikesini artırdığını, ancak bir ateşleme kaynağına ihtiyaç duydukları için yüksek sıcaklıkların tek başına orman yangınlarını tetiklemediğini söyledi.

CAMS, orman yangınlarını uydular ve yer tabanlı gözlem ifadeleri aracılığıyla izliyor ve orman yangınlarının emisyonlarının ve yoğunluğunun Türkiye ve Güney İtalya’da hızla arttığını söyledi.

Türkiye’de, yangın yoğunluğunun önemli bir metriği olan, yanan ağaçlardan ve diğer maddelerden üretilen enerjiyi ölçen “yangın radyasyon gücü”, veri kayıtlarının başladığı 2003 yılından bu yana en yüksek günlük değerlere ulaştı.

CAMS, Türkiye’nin güneyindeki yangınlardan çıkan duman bulutlarının bölgenin uydu görüntülerinde açıkça görüldüğünü ve yangınların şiddetli ölçeğinin Doğu Akdeniz bölgesinde yüksek düzeyde partikül madde kirliliğine neden olduğunu söyledi.

Partikül madde kirliliğine sürekli maruz kalma, kardiyovasküler hastalıklar ve akciğer kanseri ile ilişkilidir.

Copernicus kıdemli bilim adamı Mark Parrington, “Yaydıkları dumanın yerel olarak ve rüzgar yönünde hava kalitesi üzerinde etkileri olabileceğinden, bu yüksek yoğunluklu yangınları yakından izlemek özellikle önemlidir” dedi.

İtalya, Arnavutluk, Fas, Yunanistan, Kuzey Makedonya ve Lübnan, Temmuz ayının sonundan bu yana orman yangınlarıyla karşı karşıya kaldı.

Avrupa Komisyonu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İtalya, Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya yardım etmek için itfaiye uçakları, helikopterler ve itfaiyecilerin harekete geçirilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM