Yunanistan’da orman yangınları devam ederken turistler ve bölge sakinleri tekneyle tahliye edildi

Yunanistan’da orman yangınları devam ederken turistler ve bölge sakinleri tekneyle tahliye edildi

Yunanistan’ın Evia adasındaki çok sayıda insan, hızla yayılan bir orman yangını çevredeki çam ormanlarını yararak arkasında yıkılmış binalar bırakırken, Çarşamba günü tekneyle tahliye edilmek üzere kıyıya kaçtı.

Değişen rüzgarlarla daha da kötüleşen yangın, Atina yakınlarındaki adadaki yetkilileri Salı gününden bu yana çok sayıda köyü boşaltmaya zorladı.

Bir yetkili, sahil güvenlik gemilerinin Çarşamba günü sahil köyü Rovies yakınlarındaki bir plajdan tahliye edilen en az 50 kişiyi alıp bir feribota aktardığını söyledi.

“Bütün gece yandı. Orman yok edildi, köyler yakıldı. Rovies sakini Christina Katsini, Skai TV’ye verdiği demeçte, evlerimizi geride bıraktık, evcil hayvanlarımızı bıraktık.

Gönüllü bir kurtarıcı olan Tassos Baltas, Evia’nın yaklaşık 100 km (62 mil) uzaklıktaki başkenti Halkida’da “kül yağdığını” söyledi.

Salı günü Atina’nın kuzey eteklerinde evleri tehdit eden yangınlar hafifçe hafifledi. Ancak yetkililer, Yunanistan’ın son 30 yılın en şiddetli sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya kalmasıyla birlikte, ülkenin birçok yerinde riskin önümüzdeki birkaç gün boyunca yüksek kaldığını söyledi.

Sıcaklıklar üçüncü gün 40 santigrat derecenin (107 Fahrenheit) üzerine çıktı.

Vatandaşları Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias televizyonda yayınlanan bir konuşmada, “Hava koşulları aşırı” dedi. “Tetikte kalmalıyız. Yangına neden olabilecek her türlü faaliyetten kaçınmalıyız.”

Sivil Koruma Kurumu sözcüsü Perşembe gününe kadar Kıbrıs’tan takviye güçlerin geldiğini ve Fransa’dan itfaiyecilerin ve İsveç’ten iki uçağın beklendiğini söyledi.

Yunanistan’ın kuzeyindeki Halkidiki, Mora, Messinia ve Mani bölgelerinde ve ilk Olimpiyat Oyunlarının yapıldığı ve tahliye edilmesi emredilen Antik Olympia’ya yakın İlya’da da yangınlar yanıyordu.

Avrupa, bu yaz, kuzeydeki şiddetli selden Akdeniz’in bazı bölgelerindeki şiddetli sıcak hava dalgalarına ve yangınlara kadar aşırı hava koşulları yaşıyor ve Türkiye, rekor düzeydeki en yoğun alevlerden etkileniyor.

Atina sakinlerine şehrin üzerinde kalın bir duman bulutu asılı olduğu için içeride kalmaları söylendi.

Başkentin kuzeyindeki Varibobi kasabası yakınlarında çıkan yangınlar, Salı günü patlak verdikten sonra çok sayıda binaya zarar verdi ve 80’den fazla arabayı kül etti.

Varibobi sakinlerinden biri olan Panagiotis, yanmış arabaların ve kararmış çam ağaçlarının arasında dururken, “Evcil hayvanlarımı kurtardım, bu yüzden kaldım” dedi. “Bunun hakkında konuşurken tüylerim diken diken oluyor; etrafımdaki bütün evler yandı, hiçbir şey kalmadı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM