AB Türkiye ile ilişkilerde ‘somut adımlar’ atmalı

AB Türkiye ile ilişkilerde ‘somut adımlar’ atmalı

Türkiye Cumhurbaşkanı 17 Kasım’da Avrupa Birliği ülkelerini, AB üyeliğine aday olan Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için “somut adımlar” atmaya ve Türkiye ile ilişkilerde stratejik bir yaklaşım benimsemeye çağırdı .

Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile düzenlediği ortak basın toplantısında Erdoğan, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize muafiyeti tanınması çalışmalarına bir an önce başlanılmalı” dedi.

Birkaç üye devletin küçük hesaplarının AB ve NATO-AB ilişkilerini zayıflatmasına izin verilmemelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin pozitif gündem uygulamak için diyalog ve diplomasiden yana ilkeli tutum ve çabalarını gösterdiğini söyledi.

Bundan sonra Avrupa Birliği, ülkemizle ilişkilerine stratejik bir perspektiften yaklaşmalı ve somut adımlar atmalıdır.

Türkiye 1999’dan beri bir AB aday ülkesidir ve katılım müzakereleri 2005’te başlamıştır, ancak son yıllarda adaylığı esasen dondurulmuştur.

Özellikle herhangi bir üye devletin ismini vermedi, ancak son yıllarda Türkiye hem Yunanistan’ı hem de Kıbrıs Rum yönetimini siyasi nedenlerle Türkiye’nin AB üyeliğini engellemek ve “ittifak içinde ittifaklar” kurarak NATO’yu zayıflatmakla suçladı.

Düzensiz göç konusunda, Türkiye ve İspanya’nın Avrupa sınırlarını korumanın büyük bir yükünü omuzladığını söyledi ve “adil bir yük paylaşımı” sağlamak için politikalara duyulan ihtiyacı yineledi.

‘Kapsamlı ortaklık’

Erdoğan, Türkiye ve İspanya bağlarımızı “kapsamlı bir ortaklığa” yükseltmek için çalışacaklarını söyledi.

Bakan, Çarşamba günkü toplantılarda kararların uygulanmasını ve gelecekteki adımların çerçevesini izlemek için bir takip mekanizmasının kurulduğunu söyledi.

İspanya Cumhurbaşkanı ile anlaştıklarını ifade eden Erdoğan, “Büyük bir uçak gemisi yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Ekonomik ilişkiler konusunda, Türkiye ile İspanya arasındaki ikili ticaretin hızla pandemi öncesi seviyelere yükseldiğini söyledi. Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hedefinin 20 milyar dolar olduğunu açıkladı.

“600’den fazla İspanyol firmasının Türkiye’deki yatırımlarından memnunuz. İspanyol dostlarımıza, güvenilir ortakları Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmaları için çağrımızı bir kez daha tekrarlıyorum” dedi.

İspanya’nın BBVA bankasının son açıklamalarının da Türkiye’ye duyulan güvenin somut bir göstergesi olduğunu söyleyen Erdoğan, bankanın Türk kredi kuruluşu Garanti BBVA’nın çoğunluk hissesini satın alma teklifine atıfta bulundu.

‘Türkiye AB’nin müttefikidir’

İspanya başbakanı, ülkesinin Ankara ile bağlarının “olağanüstü” düzeyde olduğunu ve Madrid’in Türkiye’nin AB üyelik hedefini desteklediğini söyledi.

“Türkiye’nin AB’nin bir parçası olmasını istiyoruz. Türkiye sadece bir komşu değil; AB için bir müttefiktir” dedi.

Ekonomik ilişkilerden bahseden Erdoğan, ikili ticaretteki önemli artışa da işaret ederek, iki ülkenin her alanda bağları geliştireceğini söyledi.

Erdoğan, Çarşamba günü erken saatlerde Sanchez’i cumhurbaşkanlığı kompleksinde resmi bir törenle karşıladı. Daha sonra 7. Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi’ne katıldılar.

Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi’nin ilk toplantısı 2009’da İstanbul’da, iki ülke arasındaki son zirve ise 2018’de Madrid’de yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM