Merkez Bankası gösterge faizi yüzde 15’e indirdi

Merkez Bankası gösterge faizi yüzde 15’e indirdi

Türkiye Merkez Bankası 18 Kasım’da gösterge bir haftalık repo faizini piyasa beklentileri doğrultusunda 100 baz puan indirerek yüzde 16’dan yüzde 15’e indirdi.

Banka, bu yılki 11. Para Politikası Kurulu toplantısında, enflasyondaki son artışların, özellikle enerjide artan gıda ve ithalat fiyatları ve arz kısıtlamaları gibi arz yönlü faktörlerden kaynaklandığını söyledi.

Kurul, karar verirken “para politikasının etki edebileceği talep faktörlerinin etkisini, çekirdek enflasyon gelişmelerini ve arz şoklarını ayrıştırmak için analizleri değerlendirdi.”

Banka, bu faktörlerin ima ettiği sınırlı oda kullanımını Aralık ayında tamamlamayı düşüneceğini söyledi.

Son indirimle birlikte para otoritesi, Eylül ayından bu yana kilit faizi 400 baz puan indirdi.

Anadolu Ajansı’nın 16 Kasım’da yaptığı ankete katılan 21 ekonomistten biri 25 baz puan, beş ekonomist 50 baz puan, 13 ekonomist 100 baz puan ve ikisi 150 baz puan indirim öngörüyordu.

Ekonomistlerin medyan tahmini, bir haftalık repo faizinde 100 baz puanlık yani 1 puanlık bir indirimdi.

Ekonomistler, yılsonu politika faizini yüzde 15 olarak tahmin ediyorlardı. Türkiye , Ekim ayında tüketici fiyatlarında yıllık yüzde 19,89 artış gördü ve Merkez Bankası, bir önceki raporunda yüzde 14,1’den 2021 yılsonu enflasyon tahminini yüzde 18,4’e yükseltti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü partisinin meclis grubuna yaptığı konuşmada, yüksek faiz oranlarına uzun süredir muhalefetini yineleyerek, ” Faiz yükünü halkımızın sırtından kaldıracağız” dedi .

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM