AB’deki bölünmeler bir ‘iç savaş’ gibi oluyor, Fransa’nın Macronu uyardı

AB’deki bölünmeler bir ‘iç savaş’ gibi oluyor, Fransa’nın Macronu uyardı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 17 Nisan’da Avrupa’daki demokrasi ve otoriterlik arasındaki bölünmelerin bir “iç savaş” haline geldiği konusunda uyardı.

Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu’ndaki reformunda AB’nin reformunu öngören bir konuşmasında Macron, bloğa popülizmin siren şarkısına direnme çağrısında bulundu.

Genç Fransız liderin silahlanma çağrıları, Avrupa ve Afrika’daki seçmenlerin kazandığı eurosceptic populistlerin ve Brüksel’in sağcı hükümeti hukukun üstünlüğü karşısında yüzleşmesinin ardından geldi.

40 yaşındaki cumhurbaşkanı, “Bir çeşit Avrupa iç savaşı gibi görünüyor, burada farklılıklarımız ve bazen ulusal egotizmlerimiz dünyaya birleşik bir yüz sunmaktan daha önemli görünebilir.” Dedi.

“Illiberal ile bir büyülü var ve her zaman büyüyor.”

Geçen yıl Macron’un aşırı sağcı adayı Marine Le Pen’e karşı seçim zaferi ve ateşli Avrupalılık yanlısı, onu Brexit sonrası AB’nin popülizmin zorluklarıyla mücadele etmesini amaçlayanlar için poster çocuğu yaptı.

Macron, AB’de bölünmeler yarattığını söyleyen şok 2016 Brexit oylarının ardından bazı Avrupa ülkelerinde artan “şüphe” duygusundan endişe duyduğunu söyledi.

Doğu Fransız kentinde milletvekillerine verdiği demeçte, “Bir uyuyanların nesline ait olmak istemiyorum, kendi geçmişini unutmuş bir nesile ait olmak istemiyorum.” Dedi.

“Avrupalı ​​egemenliği savunacak bir kuşağa ait olmak istiyorum çünkü onu elde etmek için mücadele ettik. Otoritizm üzerinde her türlü fiksasyona boyun eğmeyeceğim” diye ekledi.

Konuşması, Macaristan’ın sağcı Başbakanı Viktor Orban’ın ezici bir yeniden seçim zaferi kazanmasından birkaç gün sonra geldi. Orban düzenli olarak Brüksel ile çatışıyor ama ABD Başkanı Donald Trump’ın eski stratejisti Steve Bannon için bir “kahraman”.

Macron’un sözleri, Avrupa Parlamentosu başkanı Jean-Claude Juncker tarafından meclise daha sonra “Gerçek Fransa geri döndü” diye seslendi.

Fransa cumhurbaşkanı, İngiltere ve ABD’nin yanı sıra Suriye’deki rejim kimyasal silah sahalarına karşı hava saldırıları başlatma kararının ruhsal savunmasıyla başladı.

Macron, bu hafta başlarında Donald Trump’ın ABD askerlerini Suriye’ye getirmeye ikna ettiğini belirten Macron, “Üç ülke müdahale etti ve oldukça dürüst, oldukça dürüst – bu uluslararası toplumun onuruna izin ver” dedi.

“Bu grevler mutlaka bir şeyi çözmüyor ama bence önemliydi” dedi.

Avrupa reformları açısından Macron tüm teklifleri için Avrupa çapında destek kazanmaya çalıştı.

MEP’lere yaptığı konuşma, İngiltere’nin Mayıs ayında AB’den planlanan ilk çıkışından sonra Mayıs 2019’da yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılacak bir cazibenin bir parçası.

Daha sonra bu hafta Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmelerde, Avro Bölgesi’nin geleceğine dair planlarını desteklemeye çalışmak için Berlin’e gidecek.

Macron, Fransa’nın AB’nin 2020’de başlayan ilk Brexit sonrası çok yıllı bütçesine olan katkısını artırmaya hazır olduğunu belirtti.

Ancak Merkel’in muhafazakar CDU partisi Pazartesi günü, Euro bölgesi entegrasyonu için ayrı bir euro bölgesi bütçesi ve AB’nin kurtarma fonu genişletildi.

CDU genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer gazetecilere verdiği demeçte, herhangi bir reformun “Avrupa ve Alman çıkarına” olması gerekiyor.

Macron Salı günü, AB’nin karşı karşıya olduğu en politik açıdan zehirli konulardan biri ile mücadele etmek amacıyla mültecileri kabul eden topluluklar için bir Avrupa fonu oluşturulması önerisinde bulundu.

Macron, “Mültecileri hoş karşılayan ve bütünleştiren yerel toplulukları doğrudan finansal olarak destekleyen bir Avrupa programı oluşturmayı öneriyorum.” Dedi.

AB liderleri, Avro bölgesi reformları için hazırlıklı Macron destekli planları ve Haziran ayında sorunlu iltica sisteminin gözden geçirilmesini kabul etmeye başladılar, ancak hala yapılması gereken çok iş var.

Yurtiçinde kitle demiryolu grevleri karşısında yapılan reformları hızlandırmak için mücadele eden Macron, yerel En Marche partisinin herhangi bir siyasi gruba bağlı olmadığı Avrupa Parlamentosu’nda da zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Yetkililerin 16 Nisan’da yaptığı açıklamada Merkel, Kasım ayında Avrupa Parlamentosu’na hitap edecek.

2015 yılında Strazburg’da Fransız-Fransız cumhurbaşkanı Francois Hollande ile ortak bir konuşma yaptı ve göçmen krizi karşısında birlik çağrısında bulundular.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM