Suriye saldırısında nihai karar vermek için henüz erken

Suriye saldırısında nihai karar vermek için henüz erken

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, düzinelerce insanı öldüren şüpheli bir kimyasal saldırı sonrasında Suriye’ye yönelik olası bir askeri saldırı hakkında kesin bir karar vermedi.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Huckabee Sanders 12 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Zekayı değerlendirmeye devam ediyoruz ve ortaklarımız ve müttefiklerimizle konuştuk.” Dedi.

Trump, Suriye’deki durumu görüşmek üzere ulusal güvenlik ekibiyle daha önce tanışmıştı.

İngiliz ve Fransız meslektaşları ile olası bir askeri müdahale konusunda Perşembe akşamı konuştu.

Beyaz Kask, bir sivil savunma ajansı, bu 78 sivili öldürdü ve diğerleri yüzlerce yaralı sözü Doğu Ghouta, içinde Douma kentinde cumartesi gecesi bir kimyasal saldırının Beşar Esad rejimini sorumlu tuttu.

ABD Savunma Bakanı James Mattis o şüpheli kimyasal saldırı gerçekleşti ancak ABD hala “fiili kanıt aramaya.” Sözü ABD’nin, “medya ve klor ya da Sarin ya kullanıldı sosyal medya göstergelerin bir yeri vardır söyledi inandığını söyledi. ”

Bir Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, Anadolu Ajansı’nın ABD’nin tıbbi uzmanlardan ve sosyal medya yayınlarından “semptomsuz bir ajanla ve bir tür sinir ajanıyla tutarlı” olduğunu belirttiği belirtileri anlattı.

Yorumlar, ABD’nin, hem kimliği belirsiz bir sinir ajanı hem de klor gazı maruziyeti için pozitif olarak test edilen, Suriye’deki şüpheli bir kimyasal saldırıdan kan ve idrar örnekleri aldığını iddia eden bir NBC Haber raporunu takip ediyor.

NBC News’in bildirdiğine göre, iki isimsiz memur “güvendeydi” ancak istihbaratta yüzde yüz emin değildi.

ABD yetkilileri, Amerikan haber bültenine, Esad rejiminin, önceki saldırılarda klor ve sinir ajanı sarin karışımı kullandıkları biliniyor. ABD, diğer ülkelerle birlikte, geçen hafta sonu düzenlenen ölümcül saldırıyı gerçekleştiren Esad rejimini gösteren resimler de dahil olmak üzere istihbarat topladı.

ABD şu anda potansiyel bir askeri müdahale için sekiz hedefi değerlendiriyor, CNBC kardeş haber yayını ayrı ayrı bildirdi. Şantiyeler arasında “iki Suriyeli havaalanı, bir araştırma merkezi ve bir kimyasal silah tesisi” yer alıyor.

Mattis 12 Nisan’da Trump’ın Suriye’de askeri harekat yürütüp sürdürmeyeceğine karar vermediğini söyledi.

Mattis, Ev Silahlı Hizmetler komitesine milletvekillerine “Suriye’ye askeri saldırı başlatmaya henüz karar vermedik” dedi. “Başkan bu kararı vermedi” dedi.

Mattis, “Stratejik düzeyde, bunu kontrol dışına çıkmaktan nasıl koruyabiliriz” diyen Mattis, ABD’nin alabileceği olası askeri eylem konusunda en çok endişe duyduğunu sordu.

Perşembe günü erken saatlerde Trump, Rusya ‘nın “geleceğini” söylediği füzeler için cesaretlendirmesi için uyardığı yorumları geri çekti.

“Suriye’ye bir saldırı gerçekleştiğinde asla söylemedim. Çok yakında ya da çok yakında olmayabilir! ”Trump, Perşembe günü Twitter’da söyledi.

Daha sonra gazetecilere verdiği demeçte, bir kararın “adil bir şekilde kısa sürede yapılacağını” söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM